کسب سلامتی در فضایی جمع‌وجور

آزمایشگاه سلامتی بلانکو / توکیو، ۲۰۰۶ / طرّاح: گوئن بِتوـ سوزوکی

_______________________________________

Wellness is Affluently Contained in a Compact Space
Blanco Well-Being Labo / Tokyo, 2006 / Designer: Guen Betheau-Suzuki

معماری معاصر جهان: درمانی

_______________________________________

نام: آزمایشگاه سلامتی بلانکو
مکان: توکیو
معمار: گوئن بِتوـ سوزوکی
تاریخ­: 2006

این فروشگاه که گونه‌ای جدید از مراکز زیبایی ـ درمانی را به نمایش می‌گذارد، به واسطه‌ی دامنه‌ی گسترده‌ی خدمات خود، از آب‌درمانی و ماساژ گرفته تا تجویز دارو و برنامه‌های حفظ سلامتی، یک آزمایشگاه تمام و کمال زیبایی و سلامتی به شمار می‌آید. ساختمان همانند بناهای میراث فرهنگی در پس‌کوچه‌ای در یکی از مراکز شیک و پررونق توکیو واقع شده است.
طبقه‌ی همکف شامل محوطه‌ی پذیرش، فضای انتظار، اتاقک مدوّر مشاوره، و اتاقی برای استراحت و تمدّد اعصاب است. در زیرزمین، دو اتاق با حمامهای سنگی برای استفاده‌ی شخصی، انبار و یک «اتاق آبی» (استخر) واقع شده است.

در اتاق استراحت و تمدد اعصاب، صندلیهایی به حالت درازکش با لرزاننده‌های صوتی، به شکل یک بادبزن در کنار هم قرار گرفته‌اند. صفحه‌ی نمایش بزرگی در برابر آنها تعبیه شده است که تصاویر آرامش‌بخشی از طبیعت روی آن به نمایش درمی‌آید. این تصویر روی سقف که پرداخت آینه‌ای دارد نیز منعکس می‌شود و این احساس را در فردی که دراز کشیده و رو به سقف دارد به وجود می‌آورد که گویی در دل طبیعت است. در انتهای اتاق دیوار شیشه‌ای ضخیمی قرار گرفته که درون آن آب جریان دارد. فرد می‌تواند تصویر لرزان و موّاجی از باغ آن سوی دیوار را تماشا کند و به صدای آرامش‌بخش آب گوش فرا دهد.
در کنج ورودی «اتاق آبی» در زیرزمین، یک اتاقک دوش جمع‌وجور واقع شده است. این واحد وارداتی، تصویری از فناوری برتر را در این فضای استراحت به نمایش می‌گذارد.
به گفته‌ی طرّاح، انبوه خطوط خمیده‌ی به‌هم‌وابسته در این طرح، نمادی از خطوط بدن انسان است.

مدارک فنی

منبع : @aoapedia.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *