کارخانه‌ی شمیم پلیمر

داوود بروجنی

نام پروژه: کارخانه‌ی شمیم پلیمر / عملکرد: کارخانه / دفتر طراحی: دفتر داوود بروجنی
معمار اصلی: داوود بروجنی / همکاران طراحی: صبا عماری و حامد کلاته
مجری: داوود بروجنی، باربد مختاری، عمران نظریان
آدرس پروژه: البرز، کیلومتر ۱۵ جاده ماهدشت به اشتهارد، شهرک صنعتی کوثر، خیابان دوم شرقی
مساحت زمین-زیربنا: ۳۰۰۰ متر‌مربع-۳۰۵۰ متر‌مربع / طراح سازه: بردیا خفاف
طراح تاسیسات: حمیدرضا نیکزاد، محسن جعفری، ‌امیر سلامت
کارفرما: شرکت شمیم پلیمر / تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۳۹۸-۱۳۹۹
عکاس پروژه: پرهام تقی‌اُف
ایمیل: keroug.ag@gmail.com / اینستاگرام: davoodboroojeni@

موضوع طرح، کارخانه‌ی‌ تولید مواد پلیمری است. متناسب با عملکرد، کارخانه بخش‌های تولید، اداری و پژوهش دارد.
زمین پروژه با هندسه‌ی نزدیک به مربع (۶۰ متر طول و ۵۰ متر عرض) در شمال و غرب به همسایه و در جنوب و شرق به خیابان محدود است. این زمین با مساحت سه هزار مترمربع در شهرک صنعتی کوچکی در استان البرز ایران واقع است.
عدم تفکیک معمارانه‌ی قلمروی فعالیت گروه‌های مختلف کاری در کارخانه‌های ایران، دلیل اصلی کیفیت نامناسب فضاهای زیستی در چنین کاربری‌هایی است. از آنجا که یک کارخانه فضاهای متعدد کاری و به تبع آن طیف گسترده‌ای از شاغلین از کارگران ساده تا متخصصین آزمایشگاهی دارد، کیفیت کالبدی فضاهای ارتباطی که در حقیقت نقش جداکننده قلمروهای مختلف را نیز دارند، اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. شخصیت متداول بناهای صنعتی در ایران، ساختمانی یکپارچه است که به ناچار دیوارهای داخلی نقش جداکننده‌های اصلی را دارند.
این پروژه تلاش می‌کند با بهبود کالبدی فضاهای دسترسی با این مشکل مقابله کند و کیفیت زندگی شاغلین کارخانه را بهبود بخشد. طرح این مجموعه در اطراف دو فضای تهی عمود بر هم اتفاق می‌افتد. یک فضای تهی، کشیدگی جنوب به شمال و فضای تهی دیگر کشیدگی شرق به غرب دارد. هندسه‌ی فضای تهی امکان تفکیک بخش‌های مختلف را میسر می‌کند و در عین حال دسترسی هر قلمرو به قلمرو دیگر از طریق این حیاط میانی میسر می‌شود. ابعاد انسانی، هوای آزاد، نور و سایه، فضای سبز و رنگ، کیفیت فضایی حیاط میانی را افزایش می‌دهد. بخش‌های مختلف با دیوارهایی از جنس شیشه یا پنجره‌ به حیاط میانی اشراف دارند و امنیت روانی آن را تامین می‌کنند.
در انتخاب مصالح و متریال به خلوص آنها توجه شده است. کف‌ها از بتن و ورق‌های فلزی، دیوارها از بلوک‌های پیش‌ساخته‌ی بتنی، شیشه و پانل‌های پیش‌ساخته‌ی بتنی و پله‌ها از بتن درجا ساخته شده‌اند بدون اینکه مصالح دیگری به آنها افزوده شود.

مدارک فنی

منبع : @aoapedia.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *