وقتی معماران دفتر خود را طراحی می کنند : دفتر Vrtical

شرکت معماری Vrtical یک شرکت مکزیکی است و دفتر کار این شرکت در شهر مکزیکو سیتی واقع شده است. جالب است بدانید که این دفتر کار ۷۰ مترمربع مساحت دارد و دوبلکس است. دفتر کار بصورت دوبلکس را کمتر دیده ایم و معمولا دفاتر کار بصورت یک طبقه هستند. اما این دفتر کار دوبلکس است و البته پلان آن نیز قرار داده شده است تا جانمایی ها را مشاهده نمایید.

آنچه در این دفتر کار نظر ما را جلب کرد و شاید نظر شما را نیز جلب نماید، استفاده از بتن اکسپوز روی سقف و دیوارهاست. به نحوی که شما حس می کنید در یک ساختمان نیمه کامل قرار گرفته اید. معماران زیادی هستند که علاقه زیادی به استفاده از بتن اکسپوز در فضای داخلی ساختمان دارند. شاید سرآمد و معمار شاخص این حوزه را بتوان تادایو آندو ژاپنی دانست.

در دفتر کار شرکت Vrtical ، نیز معمار علاقه وافری به استفاده از بتن اکسپوز داشته است و این موضوع را در بازسازی دفتر کار خود لحاظ نموده است. البته همانطور که در تصاویر نیز مشخص است، معمار برای اینکه سردی و خشونت برخواسته از ماهین بتن را خنثی نماید، از دیوارپوش و کفپوش چوبی استفاده نموده است. چوب و گرما و انرژی برخواسته از متریال چوب ، بهترین گزینه برای گرم کردن فضا است. به نحوی که در هر فضایی که شما آبجکت ها یا متریال چوب را به کار ببرید، فضا به سمت گرم بودن خواهد رفت. معمار در این دفتر کوشیده است  با قرار دادن بتن اکسپوز و چوب در کنار هم، بالانس انرژی ایجاد نماید و حس و حال فضا خنثی باشد.

البته در همین راستا، علاوه بر دیوار و سقف، مبلمان استفاده شده در این دفتر کار نیز، همگی از جنس چوب هستند. اگر نگاهی کلی به این دفتر کار، نحوه چیدمان مبلمان و طراحی داخلی آن داشته باشید، متوجه خواهید شد که این فضا، هیچ جا به جز یک دفتر معماری نمی تواند باشد. فضای آتلیه گونه این دفتر، مختص دفاتر کار معماری و آتلیه های طراحی است.

از آنجایی که تصاویر بسیار گویا هستند، در ادامه دعوت می کنیم تصاویر این دفتر کار زیبا و دوست داشتنی را مشاهده و بررسی نمایید. اگر به عنوان یک معمار قصد باز طراحی دفتر خود را دارید، مشاهده کارهای انجام شده توسط سایر معماران، خالی از لطف نخواهد بود. به خاطر داشته باشید، نکته شاخص در این طرح، استفاده از دیوار و سقف بتن در دفتر کار این شرکت معماری است.

منبع : تحریریه خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *