معماری و دکوراسیون خانه ویلایی ۱۷۴، استودیو سدروس

معماری: استودیو سدروس

معماران اصلی: محمد مهدی سعیدی

تیم طراحی: دنیا فرقانی، معصومه مهرابی، مهسا موسی زاده

مساحت: ۱۰۰۰مترمربع

سال: ۱۳۹۷

عکاسی: استودیو دید

شرح پروژه از زبان معمار

ویلای ۱۷۴ در خزرشهر در شمال ایران با آب و هوای معتدل قرار گرفته است. خزرشهر در شهر ساحلی بابلسر قرار دارد در سراسر شمال تا ضلع جنوبی شهر را در بر می گیرد. پروژه ویلای ۱۷۴ نیز در ضلع جنوبی منطقه قرار دارد. این پروژه بر سطح شبکه ای با مقررات خاصی که روی آن اعمال می شود، قرار گرفته است. لی اوت هر ساختمان بر اساس توسط کدهای ساختمانی شهر مشخص می شوند. حداکثر ارتفاع هر ویلا ۹ مترمی باشد. متریال به کار رفته در سطح بیرونی قرار بود که از جنس سیمان یا چوب باشد و به علاوه نرده ها نباید سنگ تراشی شده باشند.

کارفرمای پروژه زوجی میانسال بودند که به همراه سه فرزند پسر خود زندگی می کردند. آن ها فضای پرنور و همچنین یکپارچه ای را در طبقه همکف می خواستند. به دنبال مشورت و تعامل هایی که با طراحان صورت گرفت، کارفرما موافقت کرد تا جزئیاتی متفاوت از تجربه فعلی خود در پروژه اعمال شود.

طبقه همکف شامل ورودی، سالن پذیرایی، سالن مدیا، آشپزخانه و اتاق خواب میهمان (برای مادربزرگشان) می بود. طبقه اول نیز شامل اتاق خواب مستر، اتاق خواب فرزندان، یک آشپزخانه وهمچنین سالن پذیرایی کوچک بود. تراس اصلی در ضلع شمالی ساختمان قرار دارد و دسترسی آن از اتاق های خواب و سالن پذیرایی امکان پذیر می باشد. به علاوه، این تراس مستقیما رو به دریا قرار دارد. اتاق خواب مستر از ضلع شمالی تا جنوبی ساختمان امتداد می یابد و فضایی روشن ایجاد کرده و همچنین از تهویه طبیعی بهره می برد.

هدف از طراحی اولیه طراحی فضایی پرنور با تهویه طبیعی بود؛ این هدف با ایجاد فرم شفاف و قرار دادن بازشوها در دو ضلع شمالی و جنوبی محقق شده است. به طور کلی، در طراحی فضا، دیوارها، کف و سقف، تیم طراحی سعی در یکپارچه سازی داخلی و خارجی داشته است و تنها با دیوارهای شیشه ای از هم جدا شده است. استفاده از پنجره های زاویه دار که رو به از فضای داخلی رو به فضای بیرونی باز می شود، موجب افزایش شفافیت در منزل می شود.

برخلاف پشت بام های شیروانی مرسوم در همسایگی، که حسی از وزن و سنگینی را منتقل می سازد، پشت بام ویلای ۱۷۴ از سطوح و ورقه های نازک پوشیده شده است. این صفحات در سطوح مختلف نه تنها سقف شیب دار را پنهان می سازند، بلکه بر سبک بودن سقف نیز تأکید می کنند. به دنبال شکل سقف، پنجره های بلند و کشیده در اتصالات دیوار و سقف قرار می گیرند. این ساختمان برای جبران رطوبت زیاد موجود در منطقه برسطح دیواری آهنی قرار گرفته است.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *