معماری ساختمان فرهنگسرای برزک، گروه معماری آرک

معماری: دفتر معماری آرک

معماران مسئول: امیرحسین علوی زاده

موقعیت: ایران، کاشان، برزک

مساحت: ۴۲۰ مترمربع

اجرا: داود علوی زاده

سازه: علی جلایی فر

تأسیسات: حسام سید حسینی

سال: ۱۳۹۷

عکاس: پرهام تقی اف

شرح پروژه

در این بخش در خط معمار قصد داریم تا به شرح طراحی مجتمع فرهنگی هنری برزک بپردازیم. فرهنگ سرای برزک در شهر برزک در کاشان قرار دارد. مرکز فرهنگی برزک با هدف ارتقا و ترویج فرهنگ عموم در شهر برزک ساخته شد. این فرهنگسرا به عنوان بزرگترین و اولین فرهنگسرا در شهر، کلاس های مختلف در زمینه های متعددی را ارائه می دهد: کلاس های مختلف هنری، ورزشی و غیره. برگزاری این کلاس ها تأثیر عمده ای بر ساکنین این منطقه داشته و سطح زندگی فرهنگی مردم برزک به ویژه زنان و جوانان را تغییر داده است. این فرهنگسرا در سال ۱۳۹۷ افتتاح گردیده و با جذب قشر کم درآمد منطقه تأثیر قابل توجهی را در روند تحولات اجتماعی در سطح شهر داشته است.

طراحی این مجموعه خود دلیلی منطقی است تا این که افراد برای ایجاد فضاهای عمومی سرمایه گذاری کنند. این فضاها باعث غنی سازی فرهنگ شده و به افراد این اجازه را می دهد تا هویت خود را معرفی کنند.

کانسپت اصلی درمرکز فرهنگی برزک فضای حیاط آن است. یکی از دلایل شاخص بودن این مجموعه فرهنگی، فرم منحصر به فرد حیاط است. در این مجموعه ساختمان اصلی فرهنگسرا در اطراف یک حیاط مرکزی بنا شده است. این حیاط تصویری از حیاط های اولیه (ساخته شده حدود ۶۰۰۰-۶۴۰۰ قبل از میلاد در منطقه “شعرهگولان” ) را به نمایش می گذارد. این فضاها شامل یک حیاط مرکزی بودند که توسط چندین اتاق کوچک احاطه می شدند. هریک از اتاق ها نیز با توجه به نوری که فضا نیاز داشت، دارای پنجره هایی با ابعاد مختلف بودند.

عمده متریال به کار رفته در نمای ساختمان فرهنگی برزک، آجر می باشد. توجه به معماری پایدار و نوگرا بودن در عین حفظ هویت معماری ایرانی از اهداف اصلی در طراحی طراحی مرکز فرهنگی برزک بوده است.

پلان ها،دیاگرام، سکشن و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *