معماری ساختمان روشنای ایوان ، آریا بیات مختاری

معمار مسئول: آریا بیات مختاری

تیم طراحی: محسن میردوست

طراحی نقشه های فاز دو: آریا بیات، محسن میردوست

موقعیت: ایران، تهران

مساحت زیربنا: ۲۰۹۰ متر مربع

طراحی و دکوراسیون داخلی: ایوان مهرازی پایدار

اجرای پروژه: ایوان مهرازی پایدار

طراحی سازه: مصطفی فریدونی

اجرای سازه: کیوان احزن

سال: ۱۳۹۸

پروژه ای که در این بخش قصد معرفی آن را داریم شامل طراحی و معماری ساختمان مسکونی روشنای ایوان می باشد. این ساختمان در خیابان آفریقای تهران واقع شده است. یکی از چالش هایی که طراحان در روند طراحی با آن روبرو بودند، اهداف و سلایق مختلف کارفرمایان پروژه بود. این موضوع و ضوابط شهرداری در رابطه با پیشروی ملک باعث شکست هایی در روند طراحی پروژه شد که در ابتدا به عنوان ضعف محسوب می شد. با توجه به این که پروژه ی حاضر برای فروش در نظر گرفته شده بود، مالکین آن تمایل به استفاده از حداکثر مساحت ممکن را داشتند.

با در نظر گرفتن چالش های پیش رو طراح پروژه سعی بر این داشت تا با جابجایی در جانمایی بالکن ها و افزودن حجم هایی ضعف های موجود در پروژه را به نقاط قوت تبدیل سازند. آن ها در ترکیب رنگ سعی داشتند تا از کلیشه های معمول متریال آجر و چوب دوری کرده و به رنگ بندی کاملا خنثی دست یابند. با وجود داشتن فرمی نسبتا پس و پیش و نیز الگوی آجرکاری پرکار، این ساختمان مسکونی در میان سایر ساختمان های مجاورش آرامشی نسبی و سکونی دلپذیر ایجاد کرده است.

در طراحی لابی پروژه استراتژی استفاده از رنگ های خنثی ادامه پیدا کرد و سنگ سفید با رگه های طوسی با ترکیب آجر و چوب افزوده شد. تنها در راهروی ورودی جهت ایجاد تاکید بیشتر و نیز تنوع بصری از کاشی های سنتی ایرانی در رنگ های متنوع و نیز آینه کاری برای باز تر کردن فضا استفاده شد.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

منبع :

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *