نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه معماری (کد ۱۳۵۲) (سراسری)

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون ۳۰ سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی معماری می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی دکتر بابک رستمی علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال ۹۸ ـ ۸۰) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی معماری به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است. در ضمن در این کتاب سؤالات و پاسخ‌های تشریحی دو رشته‌ی مجموعه هنرهای ساخت و معماری در کتاب گنجانده شده است.همچنین ما برای راحتی شما مجموعه ای از متون آماده کرده ایم که میتوانید از اینجــــا دانلود کنید

 

« دروس فنی ساختمان »

(تنظیم شرایط محیطی ، ایستایی، شناخت مواد، عناصر و جزئیات، تأسیسات)

همان­طور که ملاحظه می­ کنید این درس خود شامل ۴ عنوان درسی می ­باشد . تعداد تست های این دروس در آزمون کارشناسی ارشد ۳۰ سؤال می­ باشد.

« تنظیم شرایط محیطی و تأسیسات »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد ۸ سؤال است. منابع مهم این درس کتاب راهنمای طراحی اقلیمی و کتاب اقلیم و معماری تألیف مرتضی کسمایی، دو کتاب بررسی اقلیمی ابنیه سنتی و راهنمای طراحی اقلیمی تألیف دکتر وحید قبادیان و کتاب تأسیسات ساختمان تألیف مجتبی نائینیان می­باشد. همان­طور که ملاحظه می شود، منابع این درس متفاوت می­ باشد و بعضاً مباحث در منابع مختلف تکراری است.

جزوه مهندس ایزدی کامل ترین منبع برای این درس می باشد که میتوانید برای دانلود آن اینجا کلیک کنید

« ایستایی و سیستم های ساختمانی »

از ۳۰ سؤال دروس فنی ساختمان ۱۴ سؤال به درس ایستایی اختصاص دارد. منابع مهم این درس دو کتاب ترجمه شده توسط آقای دکتر محمود گلابچی به نام‌های درک رفتار سازه‌ها و سازه در معماری تألیف سالوادوری ماریو، ایستایی تألیف مریام، استاتیک تألیف شیلز ترجمه غلامرضا قره‌داغی و مقاومت مصالح تألیف بیروجانسون ترجمه هدایت موتابی می‌باشند و بیشتر مباحث رفتارشناسی سازه و انواع سازه‌ها در معماری در کتاب آقای دکتر گلابچی مورد مطالعه قرار می‌گیرد برای این درس نیز میتوانید از جزوات اساتید مطرح این درس همچون دکتر طباطبایی و دکتر سروش نیا و دکتر خرسند استفاده کنید.

« شناخت مواد »

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی ۲ سؤال می‌باشد منابع مهم این درس کتاب مصالح ساختمانی تألیف احمد حامی و کتاب مصالح ساختمانی تألیف سام فروتنی می‌باشند. مطالعه‌ی مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی) و نشریه ۵۵ نیز می‌تواند مفید باشد.

« عناصر و جزئیات »

تعداد تست های این درس ۸ سؤال می‌باشد. از حیث مباحث این درس کمی وسیع‌تر از درس شناخت مواد و مصالح می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب اجزاء ساختمان تألیف سیاوش کباری و اجزاء ساختمان دکتر جلیل شاهی، مبحث ۸ مقررات ملی سازمان (دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان) می‌باشند. برای این درس نیز میتوانید از جزوات اساتید مطرح این درس همچون دکتر طباطبایی و دکتر سروش نیا و دکتر خرسند استفاده کنید.

« دروس تاریخ و مبانی نظری »

(تاریخ معماری جهان، معماری معاصر، معماری اسلامی، مبانی نظری معماری)

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی رشته معماری ۳۰ سؤال می‌باشد. منابع مهم این دروس دو کتاب معماری اسلامی و کتاب سبک‌شناسی استاد کریم پیرنیا، کتاب فضا، زمان و معماری ترجمه‌ی منوچهر مزینی، کتاب آشنایی با تاریخ معماری و شهرسازی ایران (سمینارهای بم) کتاب مبانی و مفاهیم معماری معاصر غرب تألیف دکتر وحید قبادیان، کتاب آشنایی با معماری جهان تألیف ابراهیم زارعی، کتاب تاریخ هنر معماری ایران در دوران اسلامی تألیف یوسف کیانی است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید منابع این درس بسیار وسیع و پراکنده هستند و بسیاری در خواندن آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند. به همین دلیل نیاز به یک جزوه واحد احساس می‌شد به همین منظور معمارنما جزواتی جامع و مفید به جامعه‌ی معماری کشور ارایه کرده است. در این جزوات با الهام از تمام کتاب‌های فوق با دسته‌بندی مناسب تمام مباحث به طور منظم و قابل فهم آموزش داده شده‌اند. در معمارنما سعی شده هر جا که لازم است، تست‌های متفاوت ارایه شده تا داوطلب با گونه‌های مختلف مسائل چهار گزینه‌ای آشنا شود. استفاده از شکل‌ها و تصاویر مربوط به این درس، در تمام فصول مختلف انجام شده است. در پایان هر فصل، تست‌های طبقه‌بندی شده از سال ۸۵ تا ۹۷ با پاسخ تشریحی آن‌ها گنجانده شده است و پس از آن یک سری تست تکمیلی برای داوطلبان برتر در نظر گرفته شده تا از حیث فراوانی تست هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند. مطالعه‌ی این جزواتخوب به تمام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد معماری پیشنهاد می‌شود.از جمله این جزوات میتوان به جزوه نسیم عسگری ، مانا قابوسی ،مجتبی مهرعلی ، مهگل مرتهب و سایر اساتید که در بخش های ایران و جهان و معاصر سایت موجود است

« درک عمومی معماری »

تعداد تست های این درس در آزمون کارشناسی ارشد معماری دانشگاه دولتی ۲۰ سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های عناصر معماری از صورت تا مکان ترجمه‌ی فرزین فردانش، زیباشناسی معماری یورگ گودتر، کتاب فرم فضا، نظم معماری ترجمه‌ی زهره قره‌گوزلو، کتاب ریشه‌ها و گرایش‌های نظریه معماری تألیف دکتر محمد منصور فلامکی، کتاب پرسپکتیو ترجمه هرمز معزز می‌باشند. مباحث این درس بسیار تئوریک و بر پایه‌ی مفاهیم محض معماری بنا شده‌اند. کتاب‌های فوق از نقطه نظر اینکه اکثراً ترجمه هستند، مشکلات خاص خود را برای استفاده‌ی داوطلبان در آزمون ارشد دارند. لذا مهمتر از هر مطالعه در این درس پیشنهاد میشود تست های فراوان زده شود. برای تست میتوانید مجموعه ۱۶۰۰ تست را دانلود کنید.همچنین مجموعه ۱۰۰ نکه درک عمومی برای شما آماده شده که میتوانید دانلود کنید.

 

« درک عمومی معماری منظر »

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی ۲۰ سؤال می‌باشد. از نظر اهمیت جزء پر اهمیت‌ترین دروس برای گرایش معماری منظر می‌باشد و برای سایر گرایش‌ها، اهمیت آن کم می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب باغ‌های ایران، مؤلف غلامرضا نعیما، کتاب باغ ایرانی بازتابی از بهشت، به همت سازمان میراث فرهنگی، کتاب اصول طراحی فضای سبز در محیط‌های مسکونی به کوشش مرکز تحقیقات مسکن، کتاب باغ ایرانی استاد کریم پیرنیا، کتاب باغ ایرانی حکمت کهن منظر جدید (موزه هنرهای معاصر) کتاب باغ‌های ایرانی و کوشک‌های آن تألیف دونالدویلبر می‌باشند. همان طور که ملاحظه می‌کنید، منابع مهم این درس در مقطع کارشناسی ارشد نیز همچون درس تاریخ و مبانی معماری بسیار وسیع و پراکنده می‌باشد. در این درس نیز جزوات منظر معمارنما مناسب و مفید می باشد. در این جزوات سعی شده عکس‌ها و شکل‌های مختلف از مراجع مختلف جمع‌آوری شود و مطالب مربوطه در کنار آن‌ها آموزش داده شود. در سایت معمارنما تست‌های متفاوت برای تقویت قدرت تفکیک داوطلبان در مواجهه با سؤالات ارایه شده است. که متوانید از اینجا دانلود کنید

ضرایب و گرایش های مجموعه معماری براساس دفترچه آزمون سال ۹۷

 

عناوین دروس امتحانی: ۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، ۲- دروس فنی ساختمان (تنظیم شرایط محیطی، ایستایی، شناخت مواد، عناصر و جزئیات، تأسیسات)، ۳- دروس تاریخ و مبانی نظری (تاریخ معماری جهان، معماری معاصر، معماری اسلامی، مبانی نظری معماری)، ۴- درک عمومی معماری، ۵- درک عمومی معماری منظر، ۶- تاریخ شهر در ایران، ۷- مبانی بازسازی پس از سانحه (گونه شناسی و طراحی اسکان موقت و دائم، واژگان و تعاریف بلایا و سوانح، مدیریت و برنامه ریزی بازسازی و مدیریت بحران)، ۸- پروژه عملی طراحی (اسکیس معماری)، ۹- پروژه عملی طراحی (اسکیس معماری منظر)، ۱۰- پروژه تشریحی مطالعات فرهنگ و معماری ایران، ۱۱- پروژه عملی طراحی (اسکیس معماری داخلی).

 

رشتهگرایشکد ضریبضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱) مهندسی معماری۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۱) معماری آموزشی و فرهنگی۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۲) فضاهای درمانی و بهداشتی۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۳) مسکن۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۴) پایداری۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۵) فناوری۱۲۳۲۳۱۰۰۵۰۰۰
۲) مهندسی معماری منظر۲۲۱۲۱۳۰۰۰۵۰۰
۳) مهندسی معماری اسلامی۳۲۲۲۲۱۰۰۵۰۰۰
۴) مطالعات معماری ایران۴۲۱۴۳۰۲۰۰۰۵۰
۵) بازسازی پس از سانحه۵۳۳۱۱۰۰۲۲۰۰۰
۶) معماری داخلی۶۲۳۲۳۰۰۰۰۰۰۵

 

توجه: در کلیه رشته های مجموعه معماری، آزمون به صورت تستی و تشریحی برگزار می گردد که پس از تصحیح اوراق تستی، از داوطلبانی که با توجه به نمره اکتسابی، مجاز به انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، آزمون تشریحی به عمل خواهد آمد.