لوکوربوزیه Le Corbusier

فرانسه | معمــار و طرّاح مبلمـــان
ترجمه‌ی حمید خداپناهی

معماری معاصر جهان: لوکوربوزیه

_______________________________________

۱۸۸۷ شارل‌ ادوآر ژانرِه در لا شوـ دوـ فون سوئیس متولّد
می‌شود
۱۹۰۲ تحصیل خود را در رشته‌ی حکّاکی در مدرسه‌ی هنرِ لا شوـ دوـ فون آغاز می‌کند
۱۹۰۷ سفرهای اروپای خود را آغاز می‌کند (تا سال ۱۹۱۱)
۱۹۱۰ برای پتر برنس در برلین کار می‌کند، و با لودویگ میس وان در روهه آشنا می‌شود
۱۹۱۲ استودیوی هُنر و صنعت خود را در سوئیس تأسیس می‌کند
۱۹۱۷ برای همیشه به پاریس نقل مکان می‌کند
۱۹۱۸ بیانیّه‌ی Aprés le cubism را که به همراه
آمِدِه اُزانـفان نوشته، منتشر می‌کند
۱۹۱۹ در پایه‌گذاری مجلّه‌ی ل،اسپیری نووُ سهیم می‌شود
۱۹۲۲ دفتر معماری مشترکی را با پسر عمویش، پی‌یِر ژانره، تأسیس می‌کند
۱۹۲۵ پروژه‌ پلن ووآزَن را برای ساخت پاریسی جدید تکمیل می‌کند؛ پاویون دو ل،اِسپیری نووُ را برای نمایشگاه بین‌المللی هُنر دکوراتیف و صنعتی
مُدرن در پاریس می‌سازد
۱۹۲۷ چندین طرح را برای وایسنهوف‌زیدلونگ در شْتوتگارتِ آلمان تولید می‌کند
۱۹۲۸ جزو هیئتِ مؤسّسان CIAM می‌شود
۱۹۲۹ طرح چند مبلمان برای سالُن دو،تان، پاریس،
با همکاری شارلوت پِریان
۱۹۵۰ کلیسای نوترـ دام‌‌ دوـ اُ را می‌سازد؛ سیستم مدولارِ تناسبات را به عنوانِ اُلگویی برای ساخت و ساز و مبلمان کردنِ منازل طرّاحی می‌کند
۱۹۶۵ در روکْبْرون‌‌کاپ‌‌ مارتَن روی در نقاب خاک می‌کشد؛ نسخه‌ی جدیدی از بسیاری از آثار کلاسیک مبلمان لوکوربوزیه توسّط Cassina تولید می‌شود
محصولات
۱۹۲۵ سیستم استاندارد مبلمان LC-Casier
(با همکاری پی‌یر ژانره)
۱۹۲۸ صندلیهای LC1 و LC2؛ مبل LC3 ؛ شِز لونگِ LC4 ؛ میز LC6 ؛ صندلیِ گردانِ LC7 ؛ صندلیهای LC8 و LC9 ؛ میز قهوه‌ی LC10-P ؛ (همه با همکاری شارلوت پریان و پی‌یر ژانره)
۱۹۳۰ چراغ G.R.A.S. 205
۱۹۳۴ راحتیِ LC5.F ؛ میز LC11-P

مُبـل راحــــتیِ LC2
اثر لوکوربوزیه
متن از علیرضــا صالح‌راستین

واقعیّت این است که نبوغ لوکوربوزیه در طول حیاتش هرگز محدود به خلق آثار خارق‌العادّه‌ی معماری نبود و او هنر و استعداد خود را در زمینه‌ی طرّاحی مبلمان نیز به معرض نمایش گذاشت و آثاری خلق کرد که باعث شد او را به همراه والتر گروپیوس و لودویگ میس وان در روهه به عنوان پیشگامان جنبش مدرن در زمینه‌ی طرّاحی مبلمان نام نهند ــ از آنان آثار به یاد ماندنی و تأثیر‌گذاری در بخش طرّاحی مبلمان در قرن بیستم به ثبت رسیده است. در سال ۱۹۲۵ لوکوربوزیه کتابی تحت عنوان L’Art décoratif d’aujourd’hui (هُنرِ دکوراتیفِ امروز) نوشت که در آن از مبلمان به‌عنوان وسایلی یاد کرد که گویی «عضوی از اعضای بدن انسان» به شمار می‌روند و خود را با حالتهای مختلف سایر اعضای بدن هماهنگ می‌کنند. چند سال بعد از انتشار این کتاب، در سال ۱۹۲۸ لوکوربوزیه به پشتوانه‌ی همین ایده، یکی از شاهکارهای طرّاحی مبلمان یعنیLC2 را طرّاحی نمود. طرّاحی این مبل نتیجه‌ی تلاش گروهی از طرّاحان بود که لوکوربوزیه در رأس آنان قرار داشت و طرّاح داخلی شارلوت پریان و پی‌یر ژانره پسرعموی لوکوربوزیه به او کمک کردند. مبل راحتی LC2 که جهت نشستن همزمان ۲ نفر طرّاحی و ساخته شده بود، بعدها در مجموعه‌ای بی‌نظیر به نام LC2 Petit قرار گرفت که شامل مبلهای یک‌نفره و سه‌نفره نیز می‌شد. این مبلْ بسیار جمع‌و‌جور، سبُک و مینیمال طرّاحی شد و فاقد هرگونه عنصرِ تزئینی و زینتی مرسوم در آن زمان بود. خلق این اثر توسّط لوکوربوزیه که به‌عنوان پیشرو در مدرنیسم شناخته شده بود، به‌همراه ویژگیهایی از جمله استفاده از خطوط صاف و منظّم در کنار بهره‌گیری از موادّی مثل کْرُم و چرم، و همچنین کارآمدبودن در عین سادگی، همگی باعث شد این مبل راحتی به عنوان نمادی از جنبش مدرن در طرّاحی مبلمان شناخته شود و به عنوان اثری ماندگار سالها جلوه‌بخشِ اماکنِ مختلف باشد. حتّا در دوره‌ی معاصرْ این مبل همچنان تر و تازه به نظر می‌آید و جایگاه خاصّی در منازل و دفاتر کار لوکس و گران‌قیمت دارد.
مبل راحتی LC2 و سایر اعضای این مجموعه، نخستین بار در سال ۱۹۲۹ در نمایشگاهی در پاریس مورد بازدید عموم قرار گرفت، تا اینکه در سال ۱۹۵۹ به موزه‌ای در شهر زوریخ منتقل شد: مکانی که تا قبل از آن هم سایر آثار لوکوربوزیه در آن قرار گرفته بود. نمونه‌ی نخست LC2 به‌وسیله‌ی دست و به‌صورت غیرصنعتی ساخته شد؛ ولی در حال حاضر LC2 اصلی با کیفیّت بسیار بالا و تحت لیسانس بنیاد لوکوربوزیه توسّط شرکت معتبر ایتالیایی Cassina که عرضه‌کننده‌ی معروفترین صندلیها و مبلهای طرّاحان مشهور است، تولید و با قیمتی در حدود ۱۰,۰۰۰ دلار ارائه می‌گردد. اگرچه کمپانیهای گُمنام و کوچک دیگر هم با تولید و عرضه‌ی این مبل محبوب و با قیمتی کمتر، سود خوبی به جیب می‌زنند.
جالب توجّه‌ترین بخش LC2 و آنچه در نگاه اوّل هر چشمی را مجذوب خود می‌کند، اسکلت فلزّی آن است: بر خلاف سایر مبلها که اسکلت و بدنه‌ی مستحکم مبل از نظرها پنهان است و در درون مبل جاسازی می‌شود، در LC2 چارچوب فلزّی در قسمت خارجی آن قرار گرفته و قابل مشاهده است، به‌طوری‌که همانند یک سبد، کلّیه‌ی تشکها و پشتیها را داخل خود جای می‌دهد. لوکوربوزیه عقاید مُدرنیستی خود را با مخالفت با استانداردهای ساخت مبلمان تا آن زمان، ضمن حفظ زیبایی و کارآمدی، در این مبل راحتی بیان کرد و نشان داد هیچ نیازی به پنهان‌کردن چارچوب و اسکلت مبل در زیر پوشش نمدی آن نیست.
اگرچه در نگاه نخست، چارچوب فلزّیْ باریک و کم‌دوام به نظر می‌رسد، امّا ساختار کلّی که مجموعه‌ای از لوله‌های استیل درجه‌ی بالا و به‌هم جوش‌خورده می‌باشد، بسیار مستحکم و پایدار است و مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار و سنگینی از خود نشان می‌دهد. چارچوب فلزّی استیل با یک لایه از کْرُم پوشش داده شده تا ضمن ممانعت از زنگ‌زدگیْ ظاهری تمیز و برّاق داشته باشد. مسند و پشتیهای مستطیل‌شکل مبل LC2 به زیبایی در چارچوب مکعبی‌شکل فلزّی قرار گرفته‌اند و خطوط صاف چارچوب، کاملاً با لبه‌های صاف تشکها و مسند هماهنگ می‌باشد.
در مدلهای اوّلیه‌ی کاناپه LC2 پشتیها و تشکِ مسند از اسفنجهای دو پوندی با فشردگیِ بالا استفاده شده است تا بیشترین میزان راحتی حاصل گردد و در برخی موارد از پُلی‌اورتان یا سایر مواد پلیمری و یا حتّا از پَر استفاده می‌شود. استفاده از این مواد باعث دوام هر چه بیشتر می‌شود، به‌طوری‌که تُشکها به‌خوبی بر اساس فُرم بدن شکل‌گرفته و به محض جدا شدن فرد از مبل، به‌شکل اوّلیّه‌ی خود باز می‌گردند. در مُدلهای ارزان‌تر که توسّط تولیدکنندگان فرعی عرضه می‌گردد، معمولاً از اسفنجهای با فشردگیِ کم استفاده می‌گردد و تشکها پس از مدّت کمی استحکام اوّلیه‌ی خود را از دست می‌دهند و در نتیجه از فرم منظّم و صاف خود که با چارچوب فلزّی هماهنگ است، خارج می‌گردند.
روکش این تشکها از چرم بسیار مرغوب ایتالیایی معروف به Top Grain استفاده می‌گردد؛ این نوع چرم از بالاترین لایه‌ی پوست حیوانات تهیه می‌گردد، و در نتیجه انحناپذیرتر، و حتّا بادوام‌تر می‌گردد و لکّه‌پذیری در آن کاسته می‌شود، در این نوع چرم خُلل و فُرج بافت چرم تا حدِّ امکان کم است و بافت یکنواخت‌تر از سایر انواع چرم است و سطح آن صیقلی‌تر به نظر می‌رسد. در مدلهای ارزانتر به‌جای استفاده از این چرم معمولاً از پی‌وی‌سی و یا چرم خوک و یا چرم مصنوعی استفاده می‌گردد.

Sources:
۱. www.squidoo.com
۲. www.steelform.com
۳. www.architecture.about.com
۴. www.suite101.com

منبع : @aoapedia.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *