طراحی داخلی سینما آستارا ، استودیو آدمون

معماری: استودیو آدمون

معمار مسئول: امیررضا فاضل

موقعیت: ایران، تهران

تیم طراحی: کسری کرمی

مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع

عکاسان: پرهام تقی اف، امین غلامی، مهدی کلاهی

سال: ۱۳۹۸

شرح پروژه 

سینما آستارا متعلق به دورانی است که شهرک شمیران هنوز به تهران نپیوسته بود. ساکنان شمیران پیش از ساخت این مجموعه در سال ۱۳۴۱ مجبور بودند برای دیدن یک فیلم به تهران سفر کنند. بنابراین، سینمای آستارا به عنوان پاسخی به خواسته های مردم ساخته شد. این سینما یک سالن بزرگ با بالکن وسیع داشت. در چند سال اخیر، سینما آستارا اعتبار خود را از دست داده و از رونق افتاد. سالن و تجهیزات آن فرسوده و از رده خارج شدند. برخی از اتاقها به دلیل آسیب دیدگی، نیاز به تعمیر و از بین رفتن کاربریشان، متروکه شدند. این ساختمان مانند بنای مخروبه در بافت منطقه به نظر می رسید، که البته حدس درستی در مورد برخی از قسمت های آن بود.

ایده بازسازی، گسترش و امتداد مسیری بود که از ورودی بازار تجریش شروع می شد، به سالن ورودی می رفت، از سینما و رستوران عبور می کرد و به کوچه پشتی سینما و در نهایت به خیابان های محله می رسید. اختصاص دادن رنگ آبی آسمانی به مسیر، پروژه را در در میان شلوغی بستر پیرامون تقویت می کند. اتاق ها و فضاها به عنوان ایستگاه ها در امتداد مسیر آبی در نظر گرفته می شوند. ایستگاه فروش بلیط، ایستگاه رستوران، ایستگاه های سالن های سینما و سایر موارد به این مسیر آبی متصل هستند. این مسیر مردم را به گذر و مشاهده دعوت می کند. علاوه بر این، راهکارهای جدیدی در راستای نیازهای جدید ارائه می دهد.

تنها سالن سینما به سه سالن مجزا تبدیل شد. این تغییر با گسترش کف بالکن و تقسیم آن به دو سالن رخ داده است. مسیر دسترسی به این سالن ها نیز تغییر کرده است. راه پله باریک به یک مسیر دسترسی با همراه بافضایی برای نشیمن تبدیل شد. سرویس های بهداشتی جدید در طبقه دوم ایجاد شده اند و اتاق های گریم نیز در آن بخش گنجانده شده است. کافه ای کنار پله های انتظار قرار گرفته است. اتاق های خالی جای خود را به دفتر مدیریت دادند. سرانجام و به دلیل داشتن رنگی از گذشته، دیوارهای آجری قدیمی باقی مانده و تعدادی از صندلی های سینمای نوستالژیک در سالن انتظار تعمیر و استفاده مجدد شدند.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

منبع :

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *