طراحی داخلی آپارتمان با متراژ ۸۰ مترمربع، ایجاد تعادل با عناصر متضاد

این پروژه دارای مساحتی به متراژ ۸۰ مترمربع بوده و در یکی از مناطق شهر ریو در برزیل قرار گرفته است. صاحبان این خانه یک زوج جوانی بودند که همراه با فرزند دوقلوی خود زندگی می کردند. بنا به خواسته ها و نیازهای کارفرما طراحان با چالش هایی چون ایجاد تعادل در فضاها و طراحی خانه ای دنج و راحت به سبک مینیمال روبرو بودند و در این راستا سعی کردند تا از لوازم و متریال ساده و مبلمان راحت استفاده کنند.

طراحان با استفاده سازماندهی عملکردی، خطوط مستقیم و صاف، راهکارهایی را در جهت رسیدن به نیازهای کارفرما ارائه دادند. این خانه که در دهه ۸۰ ساخته شده بود، پیش از بازسازی دارای امکاناتی بود که به برخی از نیازهای کارفرما پاسخ می داد. با این وجود ساختمان فاقد فضاهایی چون لابی، اتاق میهمان در ساختار حاضرش بود و از این رو کارفرما از طراحان خواست تا در طی بازسازی این بخش ها را به فضا بیفزایند.

فضاهای عمومی به عنوان مهم ترین و اصلی ترین شخصیت پروژه به حساب می آمدند و این امر به واسطه ی ادغام سالن پذیرایی و آشپزحانه و همچنین جابجایی سرویس بهداشتی قدیمی صورت گرفت. استفاده از متریال روشن و شفاف همچون چوب طبیعی و ام دی اف سفید، حسی از گرمی و جادار بودن فضا را به مخاطبین منتقل می کند. مبلمان موجود در سالن نشیمن در هماهنگی با ساختار کل فضا انتخاب شده است.

سراسر فضاهای آشپزخانه و نشیمن با کف پوش های چوبی پوشیده شده و فضایی گرم و صمیمانه ای را برای برای این زوج و دوقلوهایش ایجاد کرده است. یکی از دلایل انتخاب کف پوش های چوبی این است که کارفرما می خواست تا پایبندی اش به طبیعت را حفظ کند. به علاوه کف پوش چوبی در تضاد با سقف بتنی سرد می توانست فضای متعادلی را از لحاظ بصری ایجاد نماید. بنابراین فضای نشیمن فضایی فوق العاده با کیفیت، استقبال کننده و صمیمی بود و  آرامش را برای کاربران فراهم می ساخت. وچود پنجره ی بزرگ در انتهای سالن پذیرایی حضور نور طبیعی در این بخش را فراهم آورده و در طول روز این بخش به طور کامل در از نور خورشید بهره مند می گردد.

آشپزخانه نیز به عنوان نقطه ی کانونی خانه عمل می کرد و تمامی نیازهایی که این زوج داشتند را فراهم می ساخت. استراتژی اصلی در این بخش استفاده از یک نیمکت چوبی بود که بخشی از آن از صفحه ام دی اف سفید پوشیده شده تا با اجزای موجود در سالن نشیمن هماهنگ باشد.

مناطق خصوصی این خانه شامل اتاق خواب اصلی و اتاق خواب دوقلوها می باشد که به واسطه یک درب چوبی از مناطق عمومی جدا می شود.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

منبع :

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *