سرعت ، انعطاف پذیری و محیطی دوستانه در طراحی داخلی ساختمان اداری

طراحی داخلی این دفتر کاربزرگ با حوزه فعالیت حرفه ای در زمینه حمل و نقل توسط گروه معماران  iplus در سال ۲۰۱۹ در ویتنام طراحی و اجرا شده است.
طراحی داخلی و دکوراسیون این فضا براساس ارزش های اصلی و با هدف سرعت ، انعطاف پذیری و  ایجاد محیطی دوستانه در فضای اداری حرفه ای شکل گرفته است که این فضا در کل با متراژ ۴۶۷۵ متر مربع دارای ۱۱ طبقه : شامل لابی ، اداری و فضایی چندمنظوره به متراژ ۶۷۰ متر مربع می باشد. جهت قرارگیری ساختمان به سمت شمال شرقی با سه جهت باز و رنگ هویت دهنده برند که کارفرما خواستار انعکاس آن به فضا است رنگ سبز تیره می باشد.

به عنوان اولین رویکرد در طراحی فضای چندمنظوره در این ساختمان اداری مستقل ، درخت های کوچک بامبو محلی در دو طرف لابی استفده شده تا نور قوی خورشید ورودی به فضا را فیلتر نماید. سبزی بامبو به طور طبیعی صلح آمیز و ایده ای برای ایجاد آرامش و ایجاد کنتراست با فضای بیرونی و شلوغ شهر است.

سایه موج دار در هنگام طلوع و غروب خورشید، روی زمین دیده می شود و فضای بزرگ با گنبد و آرک های مختلف به حوزه های کوچکتر تفکیک شده اند، با الهام و استفاده از ساختار لوله ای بامبو، از یک طرف تمرکز کلی در حوزه خاص پایین آورده شده و از طرف دیگر، جزئیات، حیطه بندی و هماهنگی را در فضا بیشتر می نماید.

برای اطمینان از سازگاری با مفهوم طبیعی، از نور ساده سفید درلابی استفاده شده و برای متعادل کردن فضا در برابر اثرات استاتیک ناشی از کف خاکستری و گنبدهای بزرگ ، تعدادی از سازه های نامنظم به طور خاص برای لابی شامل صندلی ها، سقف و گلدان های درختی طراحی شده اند.

خطوط در حال حرکت، رنگ چوب طبیعی از بلوط و چوب خیزران یا بامبو دارای اثر محو کننده است که از درهای جانبی به سمت ورودی و مرکز فضا امتداد یافته وهمینطور از دیگر نقاط قابل توجه پله های مس خالص حوزه ای را شکل داده که به عنوان کانون توجه فضا در دید کاربران مورد توجه قرار می گیرد.

منبع : تحریریه معماری آرل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *