ساختمان مسکونی پیوند

اثر محمد مهدی سعیدی

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: ساختمان مسکونی پیوند

عملکرد: مسکونی

شرکت-دفتر طراحی: دفتر طراحی سِدروس

معمار اصلی: محمدمهدی سعیدی

همکاران طراحی: دنیا فرقانی، معصومه مهرابی، مهسا معصوم‌زاده

طراحی و معماری داخلی: استودیو سِدروس

کارفرما: سعید سپاسیان

مجری: رضا گودرزی، محمد گودرزی

نورپردازی: کولیوند

نوع تاسیسات: چیلر فن‌کوئل و موتورخانه مرکزی

نوع سازه: فلزی

آدرس پروژه: تهران، سعادت‌آباد، شهرک مخابرات

مساحت-زیربنا: ۳۹۸ مترمربع، ۱۸۳۸ مترمربع

کارفرما: سعید سپاسیان

تاریخ شروع و تاریخ پایان ساخت: ۱۳۹۹-۱۳۹۶

عکاس پروژه: محمدحسن اتفاق

زمین پروژه‌ی پیوند به چندین دلیل از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است: (الف) همجواری با کوه‌های شمال تهران؛ (ب) قرارگیری در بافتی با غلبه‌ی کاربری مسکونی و آرام (ج) امکان نورگیری مناسب از دو جبهه‎‌ی شمال و جنوب بافت محله عمدتا خانه‌های سازمانی آجری، با ارتفاع نه چندان زیاد را در بر می‌گیرد. از این رو، تقویت و توسعه‌ی هویت ذاتی مکان به‌ عنوان نخستین هدف در دستور کار قرار گرفت. ساختمان پیوند به خودی خود یک ساختمان مسکونی امروزی است که برای سکونت خانواده‌ی سه برادر در کنار یکدیگر طراحی شده است. از ابتدا، هم کارفرما و هم گروه معماری سِدروس بر این باور بودند که ساختمانی بیافرینند که در کنار کارآمدی، تجربه‌ی ارزش‌های معمارانه را برای شهر و ساکنانش فراهم آورد. در چشم‌انداز اولیه، کیفیت، چه از نظر استفاده از مواد و مصالح و چه در تبیین رویکرد به طراحی، جایگاه ویژه‌ای یافت. در کنار این مهم، اقتصادی‌بودن پروژه نیز مد نظر کارفرما بوده است، لذا با تکیه بر کیفیت، دقت و خلاقیت طراحانه‌، این بنا به محیط مسکونی سازگار با محیط‌زیست، امن و آرام تبدیل شده‌ است که تبلور آن در رضایتمندی ساکنان مشهود است. درست است که اسم بنا وام ‌گرفته از نام خیابان پیوند است اما این پروژه تماما باز تابنده‌ی تعامل لایه‌های هم‌پیوند متعدد است: پیوندهای خانوادگی کارفرما، پیوند نظرات کارفرما و طراحان، پیوند میان سنت‌های طراحی خانه‌های ایرانی و سبک زندگی امروز، پیوند میان زمینه و ساختمان جدید. این پروژه بر اساس رویکردی مبتنی بر زمینه شکل گرفت و توسعه یافت. در پروژه‌ی پیوند تلاش شده‌است که ترکیب ساختمان جدید با بافت پیرامونش به شیوه‌ای جذاب، هماهنگ، بی‌ادعا و در عین حال نوآورانه طراحی شود. به طور کلی تاثیرات ویژه‌ی طراحی ساختمان پیوند را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • تبیین روابط اعضای خانواده و فامیل و ترجمه‌ی آن به فضاهای معمارانه در هماهنگی حداکثری با نیازهای کارفرما و استانداردهای معماری؛
  • تلاش طراحان برای کمترین خودنمایی در ترکیب با بافت پیرامون؛
  • حفظ حریم خصوصی ساکنین در لایه‌های مختلف؛
  • طراحی اقتصادی پروژه: از سوی کارفرما هیچ فشاری بر طراح در استفاده از مصالح یا سبکی خاص از معماری وجود نداشت. لذا در راستای اهداف اقتصادی پروژه از باکیفیت‌ترین مصالح ایرانی استفاده شده‌است که در کنار طراحی دقیق جزییات اجرایی تلاش شده محصولی درخور پدید آید.

مدارک فنی

منبع : aoapedia.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *