راهنمای جامع طراحی پلان

معمارنما در بخش های گذشته در مورد مسائل مختلف مرتبط با طراحی داخلی، تأثیر رنگ در فضا، اهمین نور در فضای داخلی، طراحی نما، متریال کاربردی و سایر موارد مطالبی را برای شما معماران و کاربران گرامی به اشتراک گذاشت. اما چیزی که در این میان یکی از اولین، مهم ترین و اصولی ترین مراحل ساخت و ساز می باشد و کمتر بدان پرداخته شده، طراحی پلان یا نقشه ساختمان می باشد. با توجه به پلان های ساختمان کارفرمایان به راحتی می توانند تمام مواردی را که در پروژه ساخت و سازشان اتفاق خواهد افتاد را اطلاع یابند. بدین ترتیب در این بخش می خواهیم نگاهی اجمالی به طراحی پلان ساختمان ها با کاربری های مختلف بیندازیم. آن چه در این بخش قصد پرداختن به آن را داریم به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

_ پلان (پلان کف)

_ انواع پلان از لحاظ ساختاری

_ نکات قابل توجه قبل از طراحی پلان

_ انواع پلان ها از نظر فرم

_ هزینه های طراحی پلان

_ ۷ نوع پلان معماری

_ انواع پلان در طراحی ساختمان ها از نظر اندازه گذاری

_ مراحل طراحی پلان ساختمان

_ نمونه پلان فضاهای مختلف

پلان (پلان کف)

پلان های ساختمانی ابعاد مختلفی دارند که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

_ تعریف پلان

_ اهمیت طراحی پلان

_ ویژگی های اصلی یک پلان خوب در هنگام طراحی چیست؟

_ محدودیت های پلان چیست؟

 

تعریف پلان

پلان کف طراحی نمونه ای کوچک از یک اتاق، سالن و ساختمان است که از بالا مشاهده می شود. پلان کف ممکن است که تمامی بخش های یک ساختمان، یا این که یک واحد از ساختمان و یا یک اتاق از واحد مسکونی، اداری و یا تجاری و تفریحی را به تصویر بکشد. پلان ها به طور معمول موقعیت دیوارها، پنجره ها، درها، پله ها، پارکینگ و همچنین وسایل مورد نیاز بخش های اصلی چون کابینت ها، وسایل مورد نیاز حمام و آشپزخانه را نشان می دهند.

پلان های کف برای کمک به طراحی چیدمان مبلمان، سیستم های سیم کشی و سایر موارد صورت می پذیرد. علاوه براین پلان های کف بر اساس مقیاس های دقیق کشیده می شوند، بنابراین اندازه دقیق بخش های مختلف در پلان های کف مشخص می شود و ممکن است که مبلمان داخلی و حتی فضاهای بیرونی را نیز در بر داشته باشد.

اهمیت طراحی پلان کف

پلان های کف در هنگام طراحی و ساخت ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری ضروری می باشند. یکی از دلایلی که اهمیت و ضرورت پلان را می رساند این است که طراحی پلان ها ارتباط میان اتاق ها و فضا مختلف را به نمایش می گذارد. همچنین پلان ها بخش اساسی در بازاریابی املاک و مستغلات و طراحی خانه، خانه سازی، طراحی داخلی و پروژه های معماری هستند. طراحی پلان اولین و یکی از بهترین راه برای شروع یک پروژه ساخت و ساز می باشد. طراحی پلان ها همچنین برای دکوراسیون داخلی نیز اهمیت دارند، زیرا در صورت طراحی پلان شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از مبلمان و وسایل برای فضای داخلی شما ضروری هستند و کدام یک برای فضا نیاز نیستند و همچنین جایگذاری هر یک از اشیا در کدام بخش مناسب ترند.

طراحی پلان کف خوب می تواند با ایجاد جریان مناسب بین فضاها، آرامش و آسایش را در فضای مورد نظر افزایش داده و در نتیجه می تواند بازدهی فروش را افزایش دهد. در مجموع می توانیم بگوییم که طراحی پلان می تواند هم در هزینه و هم در زمان شما صرفه جویی کرده و همچنین از وقوع خطاهای ممکن در هنگام ساخت و ساز و طراحی داخلی تا امکان جلوگیری کند.

ویژگی های اصلی یک پلان کف خوب در هنگام طراحی چیست؟

پلان کف خوب دارای ویژگی های اصلی متعددی است که در ادامه به برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

_ جامعیت و انعطاف پذیر بودن

_ طرح بندی اتاق ایده آل

_ اندازه

_ طراحی پلان باید متناسب با الویت ها و سبک زندگی شما باشد

_ ایجاد تعادل میان عناصر معماری و سایر ملاحظات کاربردی

جامعیت و انعطاف پذیر بودن: در هنگام طراحی باید این اطمینان را حاصل کنید اتاقی را که طراحی می کنید قابلیت تبدیل به فضاهای دیگر را داشته باشد. به عنوان مثال اگر کاربری قبلی یک فضا اداری بوده، اگر پس از فروش آن و در صورت تغییر کاربری به مسکونی، اتاق اداری قابلیت تبدیل به اتاق خواب را داشته باشد.

طرح بندی اتاق ایده آل: اطمینان حاصل کنید که اتاق ها که بخش های خصوصی یک خانه هستند از سایر فضاهای عمومی به دور باشند. حمام و سرویس بهداشتی نباید با فضاهای عمومی چون سالن نشیمن و آشپزخانه رو در رو قرار بگیرند. بیش تر افراد دوست دارند که آشپزخانه رو به سالن غذاخوری و یا سالن پذیرایی باز شود تا در هنگام آشپزی بتوانند با میهمانان خود در تعامل بوده و یا این که مراقب کودکان خود باشند.

اندازه: هنگامی که یک راهرو یا اتاقی را طراحی می کنید، در نظر داشته باشید که چند نفر قرار است در آن فضا قرار گیرند. آیا جایی برای مبلمان فراهم است که بتواند کلیه اشیای برنامه ریزی شده را در خود جای دهد؟

طراحی پلان باید متناسب با الویت ها و سبک زندگی شما باشد: اگر سرگرمی برای خانواده ای در الویت قرار دارد، سعی کنید تا ارتباط و جریان میان آشپزخانه به فضای بیرون و اتاق پذیرایی وجود داشته باشد. اگر در خانه دارای دفترکار هستید، مطمئن شوید که فضای دفتر از نور کافی برخوردار باشد و فضایی آرام برای کارمندان و فعالیت های مورد نیاز داشته باشید.

ایجاد تعادل میان عناصر معماری و سایر ملاحظات کاربردی: سعی کنید بین جزئیات معماری و سایر ملاحظات کاربردی تعادل ایجاد کنید. جوانب مختلف از جمله امنیت را در هنگام طراحی پلان در نظر داشته باشید.

محدودیت های پلان چیست؟

اگرچه پلان کف می تواند چیدمان کلی فضای مورد نظر را نشان دهد، اما جزئیات کافی درباره ساخت وساز در دنیای واقعی را نمایش نمی دهد. بنابراین، طراحان یا معماران، پلان های کف را تنها نقطه شروع یک کانسپت می دانند. مهندسین یا مدیران پروژه های ساخت و ساز معمولاً به نقشه های پیچیده تر و یا نقشه هایی با اطلاعات فنی بیشتری که برنامه های برقی و لوله کشی، یا نقشه های ارتفاع را پوشش می دهد، نیاز دارند. این می تواند به مشتریان در تصمیم گیری بهتر و صرفه جویی بیشتر در هزینه های غیر ضروری کمک کند.

انواع پلان از لحاظ ساختاری

پلان های ساختمانی از لحاظ ساختاری به سه عمده دو بعدی، سه بعدی و پلان Live تقسیم بندی می شوند. برای درک واضح تر خلاصه ای از هرکدام شرح خواهیم داد.

پلان ۲ بعدی

پلان کف ۲ بعدی نوعی نمودار است که چیدمان فضا را از نمای بالا از جمله دیوارها و اتاق ها به صورت خطی نمایش می دهد. پلان های دو بعدی نوعی از پلان است که پلان کف را به صورت مسطح، بدون هیچ گونه عمق و پرسپکتیوی نمایش می دهد. پلان های دو بعدی به صورت دستی و یا رایانه ای طرح ریزی می شوند.

پلان ۳ بعدی

پلان های سه بعدی نوعی از طراحی پلان هستند که چیدمان یک فضای داخلی را به صورت سه بعدی به نمایش می گذارند. طراحی سه بعدی بدان معنی است که هر دو عمق و ارتفاع را در پلان کف به نمایش می گذارد. پلان های سه بعدی برخلاف پلان های دو بعدی جزئیات بیش تری را در بر می گیرند و  درک فضا را برای کاربر آسان تر می سازند.

پلان ۳ بعدی (Live)

این نوع پلان، نمایی سه بعدی و زنده از فضای مورد نظر شما را به نمایش می گذارد. شما می توانید تمامی بخش ها را در ابعاد مختلف نظاره گر باشید و تمامی جزئیات را به وضوح مشاهده کنید. استفاده از این نوع پلان در ایران خیلی مرسوم نمی باشد.

نکات قابل توجه قبل از طراحی پلان

فکر کردن به موضوع و اندازه گیری های دقیق قبل از طراحی پلان باعث می شود تا شما در روند طراحی در زمان صرفه جویی کرده و تا حد مکان نیز از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، بکاهید.

۱_ هنگام اندازه گیری فضای موجود، نوار اندازه گیری پلان را بر کف قرار داده و ابعاد اتاق ها را در مکان های مختلف اندازه گیری کنید.

۲_ قبل از جای گذاری مبلمان، به محل قرار گیری پنجره ها، کلیدهای برق، منافذ و دریچه ها و همچنین سیستم گرمایشی فکر کنید.

۳_ در رابطه با موقعیت قرارگیری اشیا و مبلمان دقت کافی داشته باشید و روابط میان ها را بسنجید. به عنوان مثال، وقتی صندلی را در فضایی قرار می دهید، از خود این سوال را بپرسید که بعد از نشستن بر روی صندلی فرد چه چیزی را نظاره گر خواهد بود؟

۴_ درب ورودی هر اتاق از نکات بسیار مهمی است که در هنگام طراحی پلان باید به آن توجه داشته باشید. اگر برای یک دفتر اداری طراحی پلان انجام می دهید، سعی کنید که درب ورودی را پشت سر افراد قرار ندهید. این نکته بسیار مهمی است که بسیاری از افراد نسبت به آن حساسیت بالایی دارند.

۵_ جهت کاهش انعکاس های شدید نوری سعی کنید تا تلویزیون در فضای خانه و مانیتورها در پلان های اداری را مستقیما رو به پنجره قرار ندهید.

۶_ سعی کنید تا در مقابل کابینت ها فضای کافی برای باز شدن درب کابینت ها و یا کشوها قرار دهید تا افراد هنگام استفاده از آن ها دچار مشکل نشوند.

۷_ فاصله بین دیوارها و مبلمان را رعایت کنید و فضای کافی برای تردد افراد در نظر داشته باشید.

۸_ تمامی مبلمان را موازی با دیوارها قرار ندهید، سعی کنید با چیدمان آن ها در داخل فضا را بشکنید. شما می توانید این را با استفاده از جای گذاری یک صندلی، میز و یا گلدان گل در زاویه ای مخالف این کار را انجام دهید.

انواع پلان ها از نظر فرم

پلان های ساختمانی اعم از مسکونی، اداری، تجاری و غیره به دو دسته عمده پلان باز و بسته تقسیم بندی می شوند. هریک از این نوع پلان ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود و همچنین مزایا و معایبی هستد که در ادامه به طور مجزا شرح خواهیم داد:

_ تعریف طراحی فضا با پلان باز

_ پیکره بندی طراحی پلان باز

_ مزایای طراحی پلان باز

_ معایب طراحی پلان باز

_ تعریف طراحی فضا با پلان بسته

_ مزایای طراحی پلان بسته

طراحی فضا با پلان باز

عبارت طراحی با پلان باز هنگامی که در معماری ساختمان های مسکونی به کار می رود، به خانه های اطلاق می شود که دو یا چند فضا با کاربری های مختلف با حذف دیوارهای جداکننده به یکدیگر پیوسته می شوند و فضاهای بزرگتری را ایجاد می کنند. این نوع طراحی پلان معمولا از سال ۱۹۹۰ رواج پیدا کرد و در بازسازی خانه های قدیمی با هدف پیوستن آشپزخانه به به فضای غذاخوری و از طرفی به سالن نشیمن و به نوعی می توان گفت ایجاد فضای زندگی مشترک بوده است. از لحاظ ساختاری، در ساخت طراحی منازل با پلان باز،  تیرهای سنگین (به جای دیوارها) تحمل وزن واحد بالایی را دارند. از لحاظ زیبایی شناسی، پلان های باز حس بازتر بودن و روشن تر بودن فضا را به افراد منتقل می سازند.

پیکره بندی طراحی پلان باز

طراحی پلان باز به منظور پیوستگی همه اتاق ها و یا به معنای عدم وجود هیچ گونه مانع در بین اتاق ها نیست. پلان های باز فقط مربوط به مناطق و فضاهای مشترک است. در بیش تر موارد پلان های باز به عنوان مثال در پلان خانه شامل ترکیب آشپزخانه، سالن غذاخوری و اتاق پذیرایی می باشد:

آشپزخانه و سالن غذاخوری: اغلب آشپزخانه و سالن غذاخوری فضای مشترکی را به اشتراک می گذارند. در این صورت اغلب یک جزیره مرز این فضاها را از یکدیگر جدا می سازد.

سالن غذاخوری و سالن پذیرایی: سالن غذاخوری و سالن پذیرایی یک فضای مشترکی را اشغال می کنند. این فضاها معمولا با استفاده از رنگ، مبلمان و سایر وسایل تزئینی از یکدیگر جدا شوند.

آشپزخانه/ سالن غذاخوری و سالن پذیرایی: ممکن است که هر سه فضا با هم یک فضای مشترک را اشغال کنند و با استفاده از چیدمان و مبلمان مرز فضا ها را از یکدیگر جدا سازند.

مزایای طراحی پلان باز

جریان تردد بهتر می شود: با توجه به این که دری برای باز و بسته شدن وجود ندارد و همچنین دیوارها نیز وجود ندارد تا مسیر حرکت را مسدود کند، افراد به راحتی و بدون محدودیت می توانند در فضا تردد داشته باشند.

افزایش ارتباط و تعامل گرایی: با توجه به این که دیواری در میان فضای مختلف وجود ندارد، افراد به راحتی می توانند در بخش های مختلف با یکدیگر مکالمه داشته باشند.

نور گیری مشترک: از آن جایی که در پلان های باز دیوار ها حذف می شود نوری که از پنجره به فضای داخلی می تابد محدود به یک فضا نمی شود و سایر بخش ها را نیز روشن می کند. این مزیت همچنین در نورپردازی مصنوعی نیز وجود دارد. بدین ترتیب فضاهای با پلان باز روشن تر و دل باز تر می باشند.

کنترل و نظارت آسان تر کودکان: در فضاهایی با پلان باز افراد راحت تر می توانند در هنگام انجام فعالیت های روازنه فرزندان خود را به خصوص کودکان را کنترل کنند.

ایجاد فضایی منعطف: فضاهایی که دیوار ندارند را معمولا ساده تر و راحت تر می توان چیدمان کرد.

ایجاد فضاهای چند منظوره: فضاهای با پلان باز  منازل شما می تواند بسته به نیاز افراد به عنوان سالن خانوادگی، فضایی برای تفریح، دفترکار خانگی و فضایی برای گردهم آمدن دوستان عمل کند.

معایب طراحی با پلان باز

سیستم گرمایشی و سرمایشی آن هزینه بر است: سالن های بزرگ با سقف بلند معمولا باعث تخلیه انرژی می شوند، به خصوص سالن هایی که دارای پنجره های زیاد و در ابعاد بزرگ هستند. خانه هایی با پلان بسته این امکان را به شما می دهند تا فضای مورد نظر را مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی کنید، این در حالی است که در فضایی هایی که پلان باز دارند، باید تمامی فضا مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی شوند.

هزینه های بالای ساخت: فضاهایی که بدون دیوار هستند و پلان بازی دارند نیاز به ستون های سنگین و محکم فلزی هستند تا بتوانند بار ساختمان را تحمل کنند که از لحاظ هزینه ای نصب آن ها گران می باشد.

عایق صوتی نیستند: دیوارها خود به عنوان یک عایق صوتی عمل می کنند. در خانه هایی با پلان باز معمولا صدا به راحتی پخش می شود و ممکن است که محیطی پر سر و صدا ایجاد کند.

ممکن است فضا بی نظم به نظر برسد: یکی از مزایای خانه هایی با پلان بسته این است که چیدمان مبلمان و سایر اشیا را در فضایی مشخص شده ای محدود می کنند، اما این در مورد فضاهایی با پلان باز بر عکس است و ممکن است که چیدمان نادرست اشیا و مبلمان فضایی بی نظم را ایجاد کند.

نبود حریم خصوصی: فضاهایی با پلان باز برای انجام فعالیت های گروهی فوق العاده هستند، اما افراد به سختی می توانند فضایی بسته و خصوصی برای انجام فعالیت های شخصی مانند مطالعه که نیاز به حریم خصوصی دارد، پیدا کنند.

طراحی فضا با پلان بسته

تا پیش از دهه ۱۹۹۰ فضاها با کاربری های مختلف مسکونی، اداری و تجاری با پلان های بسته طراحی می شدند. در این گونه پلان ها فضای مختلف به واسطه دیوارها از یکدیگر جدا می شدند. طراحی با پلان های بسته فضاهای کاربردی تر را ایجاد می کرد و همچنین فضاهای خصوصی را از یک دیگر جدا می ساخت.

مزایای طراحی با پلان بسته

مزایای طراحی پلان بسته شامل موارد زیر می باشد:

ایجاد فضاهای خصوصی: طراحی فضا با پلان بسته ایجاد حریم خصوصی می کند.

کنترل صدا: طراحی پلان بسته علاوه براین که حریم خصوصی را برای افراد فراهم می آورد، همچنین انعکاس صدا را محدود می کند.

استفاده از دیوارها: پلان بسته این امکان را به افراد می دهد تا از دیوارها برای تزئین و نصب عناصر دکوراتیو استفاده کنند.

ایجاد اتاق هایی با کاربری های مختلف: هرچه تعداد اتاق چه در فضای مسکونی، چه در فضای اداری و تجاری بیش تر باشد، فرصت بیش تری را برای افراد ایجاد می کند تا برای اهداف خاص از این اتاق ها استفاده کنند.

جلوگیری از ایجاد بی نظمی و آشفتگی: طراحی پلان بسته برخلاف پلان باعث می شود در فضاهایی با کاربری های مختلف، تا هر چیزی در جای مشخص خود قرار بگیرد. همچنین باعث می شود تا از ایجاد آشفتگی جلوگیری شود و فضا مرتب به نظر برسد.

کاهش هزینه های مربوط به سیستم گرمایشی و سرمایشی: همه شما می دانید که گرم ساختن و یا خنک کردن یک فضای کوچک ساده تر فضای بزرگ است. بنابراین هزینه های مربوط به فضاهای با پلان بسته کم تر از فضاهایی با پلان باز می باشد.

هزینه های طراحی پلان

طراحی پلان ساختمان و طراحی پلان واحد ها پایه و اساس و به گونه ای می توان گفت که مهم ترین و ارزشمند ترین بخش پروژه ساخت و ساز شما می باشد و اکثر کارشناسان سرمایه گذاری در این بخش را امری ضروری و حیاتی می دانند.

سازمان نظام مهندسی هرساله تعرفه هایی رابرای هزینه طراحی پلان ها مشخص می سازد. با این وجود فاکتورهای مختلفی بر هزینه های طراحی پلان تأثیر می گذارند. برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

کاربری فضا، کیفیت طراحی پلان، نوع پلان، متراژ فضا و همچنین می توانیم بگوییم که هزینه های طراحی در شهرهای مختلف متغیر می باشد.

کاربری فضا: از عوامل مهم و تأثیرگذار در هزینه های طراحی است و بنا به این که کاربری ساختمان مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی و غیره باشد، مختلف است.

متراژ فضا: متراژ فضا و تعداد طبقات از دیگر عوامل تأثیر گذار در قیمت های طراحی پلان هستند. قیمت طراحی پلان برای ساختمان های مسکونی یک طبقه، دوبلکس و یا چند طبقه، ساختمان اداری، تجاری و تفریحی با یکدیگر متفاوت است.

شهر: شهری که پروژه در آن به اجرا می رسد نیز از عوامل تأثیر گذار در قیمت های طراحی پلان هستند. به طور عمده در کلان شهرهایی چون تهران، اصفهان و تبریز معمولا تعرفه های طراحی بالاتر از سایر شهرها می باشد.

تجربه معماران: همچنین هزینه های طراحی پلان در هر شرکت معماری براساس تجربه و تخصص معماران می تواند متفاوت باشد. اما بهتر است که بدانیم هزینه کردن برای طراحی پلان ایده آل نه تنها دور ریختن پول نیست، بلکه راهی است برای افزایش درآمد برای فروش بهتر و همچنین فراهم ساختن آرامش، آسایش و امنیت کاربران می باشد.

روند طراحی پلان

روند طراحی پلان معمولا در سه مرحله صورت می گیرد:

_ جلسه اولیه با تیم طراحی

_ طراحی اولیه پلان

_ طرح نهایی بعد از مشورت با کارفرما

جلسه اولیه با تیم طراحی

جلسه اولیه با تیم طراحی جهت آشنایی و بررسی ابعاد اولیه در طراحی پلان انجام می گیرد که به صورت رایگان می باشد. در این مرحله کارفرما باید ایده های و انتظارات خود در مورد چیدمان، تعداد اتاق ها، جایگذاری فضا ها و سایر درخواست های خود را به اشتراک بگذارد. بعد از این که شما به عنوان کارفرما انتظارات خود را مطرح کردید و نظرات طراحان را شنیدید و با هم به توافق رسیدید، مرحله طراحی اولیه پلان آغاز می شود.

طراحی اولیه پلان

در طی این قسمت از روند طراحی، معمار بر اساس اطلاعات حاصل جلسه اولیه با کارفرما، یک پلان اولیه تهیه می کند. معمولا بعد از یک الی دو هفته بعد از دیدار اولیه طراحان، این طرح اولیه را برای فضای مورد نظر شما ارائه می دهند. این طرح ممکن است بر اساس نظریه کارفرما تغییر کند. به طوری که می توان گفت که این مرحله جذاب ترین مرحله از طراحی پلان می باشد.

طرح نهایی

بعد از اعمال تغییرات مورد نیاز، طراحان به طراحی پلان نهایی می پردازند. طرح نهایی شامل پلان کف، پلان سقف، پلان مکانیکی، پلان الکتریکی و سایر پلان ها می شود.

۸  نوع پلان معماری

به طور کلی پلان های معماری به ۸ دسته عمده تقسیم بندی می شوند که در ادامه به طور مختصر به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

_ پلان کف

_ سایت پلان

_ پلان سقف معکوس

_ برش عمودی ( کراس سکشن)

_ پلان millwork

_ نمای بیرونی (خارجی)

_ نمای داخلی

_ پلان محوطه بیرونی ( پلان محوطه)

پلان کف:

پلان های کف برای تمامی پروژه های معماری و طراحی داخلی ضروری می باشند. با پلان کف شما این امکان را خواهید داشت تا همه چیز در فضا را ببینید، گویا شما سقف را برداشته و از بالا به فضا می نگرید. ما چندین نوع پلان کف داریم که هر یک دارای هدف خاص خود می باشند. طراحی پلان ها به طور معمول در نرم افزارهایی اتوکد (Autocad)صورت می پذیرد. یکی از انواع پلان های کف، نوع دو بعدی آن می باشد، که معمولا شامل اندازه فضاها، مانند طول دیوارها و محل قرارگیری درها می باشد.

همچنین نسخه دو بعدی مبلمان نیز وجود دارد و شما می توانید آن ها را در پلان کف قرار دهید. در این صورت بر اندازه ها تأکید کم تری می شود و بیش تر بر جای گذاری اشیا و مبلمان تمرکز می شود. نوع دیگر پلان کف سه بعدی می باشد. شما در این صورت می توانید ببینید که کل ساختمان از بالا چگونه به نظر می رسند، همچنین نه تنها می توانید نحوه قرارگیری اشیا را مشاهده کرده، بلکه ارتباط میان مبلمان را نیز دریافت خواهید کرد.

پلان سایت:

پلان سایت نیز شبیه به پلان کف است، با این حال، شما می توانید در پلان سایت تمامی ساختمان را ببینید. پلان سایت می تواند تمامی بخش ها از پلان واحد تا کل مجموعه ساختمان را در بر بگیرد.

بسته هدف اصلی تان، شما می توانید جزئیات طبقات ساختمان را در پلان سایت داشته باشید. اما اگر می خواهید چگونگی ارتباط میان چندین ساختمان را نشان دهید، شما می توانید پلان سایت جداگانه ای را برای نمایش آن ایجاد کنید. این نوع پلان ها نیز به صورت دو بعدی و همچنین سه بعدی قابل اجرا می باشند که در نمونه دو بعدی آن بر اندازه ها و در نوع سه بعدی بر جزئیات توجه بیش تری می شود.

پلان سقف معکوس

پلان های سقف معکوس دقیقا در نقطه مقابل پلان کف قرار دارند. این بدین معنی است که در پلان کف به شما نشان خواهد داد که زمانی که خانه را بدون سقف در نظر بگیریم و از بالا به خانه بنگریم، فضا چگونه خواهد بود. اما در پلان های سقف معکوس باید تصور کنید که شما کف خانه را بر داشته و فضا را وارونه ساخته و از پایین به کل خانه می نگرید. پلان های سقف معکوس می توانند شامل توصیف برخی از جزئیات معماری باشند، مانند طاق سقف.

برش عمودی

از لحاظ هندسی Cross section برش عمودی یک ساختمان است که جزئیات ابعاد و ضخامت هر یک از مولفه ها را نشان می دهد. همچنین نمایانگر ارتفاع پایه ها، و ارتفاع کف را مشخص می کند. در صفحات سکشن، طرح به صورت عمودی برش داده می شود.

پلان millwork

این نوع پلان کوچک ترین جزئیات را در طراحی نمایش می دهد. این نوع طراحی معمولا برای جزئیاتی چون مبلمان، کابینت ها، کمد ها و غیره صورت می پذیرد. این نوع پلان ها، اندازه های کاملا دقیق را در خود دارند و کوچکترین جزئیات پروژه را در خود نشان می دهند.

نمای بیرونی( خارجی)

این نوع پلان، ارتفاعات بیرونی نمای بیرونی ساختمان را به شما نشان می دهد. هنگام ساخت ، بهتر است پس از اتمام ساخت، تصوری از این ساختار داشته باشید، به همین دلیل این موارد فوق العاده مفید هستند.

این ارتفاعات بیرونی در قالب طرح های دو بعدی و سه بعدی قابل اجرا می باشند و می توانند بنا بر سلیقه شما ساده و یا با جزئیات باشند. طرح های دو بعدی آن معمولا شامل اندازه ها و محل قرارگیری هستند و ارتباط میان عناصر خارجی مانند درها و نورها را نمایش می دهند. همچنین در طرح های دوبعدی شما می توانید انواع متریال مانند آجر، سنگ و رنگ ها را مشخص کرده، بنابراین شما دقیقا خواهید دانست که هر متریال کجا باید قرار گیرد. طرح های سه بعدی آن نیز شبیه به همان نوع دو بعدی آن است، با این تفاوت که در طرح سه بعدی بیش تر بر روی دیوارها تأکید می کنند.

نمای داخلی

پلان های ارتفاعات داخلی در هدف همانند نمای بیرونی عمل می کنند. در ارتفاعات داخلی شما می توانید تصویری از Baseboard، پنجره ها، و یا اتاق با تمامی مبلمان را ایجاد کنید. این نوع پلان به خصوص برای زمانی که قصد دارید اتاق هایی چون آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی را که نیاز به تصویر کشیدن عناصر تو کار است، کاربرد دارد.

برخی از آن ها به صورت دوبعدی هستند. طراحی دو بعدی آن ها همانند سایر پلان ها اندازه ها را نشان می دهد. به طور مثال فضای آشپزخانه با قرار گرفتن کابینت ها چطور به نظر خواهد رسید و یا اینکه فضا با چیدمان مبلمان چگونه دیده می شوند.

پلان منظره بیرونی(پلان محوطه)

طراحی فضای بیرونی و درونی یک ساختمان، آغاز ایجاد یک پروژه ساخت و ساز می باشد. بدون محوطه سازی مناسب، طرح شما ناقص به نظر خواهد رسید. طراحان بسیاری وجود دارند که سالها آموزش می بینند تا بطور خاص مناظر بیرونی زیبایی بسازند. اگر به دنبال یک باغ کوچک در حیاط خلوت خود هستید، یک طراح منظره می تواند در طراحی آن به شما کمک کند. اگر به دنبال اضافه کردن شاخ و برگ و پیاده رو به یک مجموعه آپارتمان هستید، می توانید با یک طراح منظره مشورت کنید.

در پلان های منظره ، همه چیز از گُل تا پیاده رو و تزیین چمن تا فواره ها را مشاهده خواهید کرد. طراح منظره شما می تواند با طراحی یک استخر یا آبگرم یک واحه کامل در حیاط شما ایجاد کند. هنگامی که یک طراح منظره را برای طراحی محوطه ساختمان خود استخدام می کنید، مطمئن باشید که آنها به بهترین وجه ممکن می توانند محوطه سازی کرده و جریان تردد مناسبی را ایجاد کنند.

انواع پلان در طراحی ساختمان ها از نظر اندازه گذاری:

پلان هایی که در طراحی یک ساختمان وجود دارند عبارتند از:

_ پلان های معماری فاز یک و فاز دو و کلیه طبقات ساختمان:

۱-۱- پلان فاز یک

۱-۲- پلان فاز دو

۱-۳-پلان نما های وجه اصلی ساختمان

_ پلان سازه:

۱-۱- ستون گذاری

_ پلان تأسیسات الکتریکی و مکانیکی (تأسیسات برق و مکانیکی):

۱-۱- پلان برق

۱-۲- پلان مکانیک

پلان معماری فاز یک و فاز دو و کلیه طبقات ساختمان:

۱-۱- پلان فاز یک: به نقشه هایی که ویژگی های کلی ساختمان از جمله محل استقرار بخش های مختلف و نحوه ارتباط فضاها با یکدیگر و همچنین مشخصات کلی نمای ساختمان را نمایش می دهند، پلان فاز یک می گویند. معماران این نقشه ها را معمولا بعد از تکمیل طرح نهایی، به طور دقیق با مقیاس ۱:۵۰ و یا ۱:۱۰۰ ترسیم می کنند. کارفرمایان می توانند از طریق نقشه های فاز یک اجزای تأسیسات و سازه پروژه را ارزیابی کرده و مواردی چون هزینه و زمان تقریبی انجام پروژه را برآورد سازند. این نقشه ها بیش تر برای ارائه به کارفرما و نظر سنجی از آن ها و همچنین جهت تأیید شهرداری طراحی می شود. با توجه به این که نقشه های فاز یک مبنای اصلی قضاوت ارزیابی و تصمیم گیری کارفرما است، معماران باید در کیفیت ترسیم آن و ارائه صحیح طرح اهمیت می یابد.

۱-۲- پلان فاز دو: پلان های فاز دو معمولا شامل جزئیات اجرایی پلان فاز یک پروژه ساخت و ساز می باشند. در طراحی پلان های فاز دو تمامی اطلاعات مربوط به سازه باید در نظر گرفته شود که از میان آن ها می توان به جزئیات اجرایی مانند نوع فوندانسیون، ابعاد ستون ها، مصالح کف سازی، ابعاد ستون ها، جنس دیوارها، محل استقرار لامپ ها و … اشاره نمود. به طور کلی می توان گفت که پلان های فاز دو تمامی جزئیات اجرایی پروژه ساخت و ساز را در بر می گیرند.

۱-۳-پلان نما های وجه اصلی ساختمان: نقشه مقاطع ساختمان و یا نقشه برش از ساختمان (سکشن) که بهتر است یکی از دو برش ها از وسط پله ها صورت گیرد.

پلان سازه

در طراحی پلان سازه مواردی از قبیل مشخصات فونداسیون ها، ستون‌ها ، تیرها و پوشش سقف‌ها مطرح می شود.

۱-۱- ستون گذاری: در این پلان که پلان آکس بندی هم نامیده می شود، ابعاد و محل قرارگیری ستون ها و محور های آن ها مشخص می شود. طراحان در ترسیم پلان ستون گذاری یا آکس بندی تمامی جزئیات مربوط به ستون ها و موقعیت نبشی ها را مشخص می کنند.

پلان تأسیسات الکتریکی و مکانیکی (پلان تأسیسات برق و مکانیک)

۱-۱- پلان برق: پلان برق توسط مهندس برق طراحی شده و جای گذاری تمامی تأسیسات الکتریکی از جمله مواردی چون سیستم روشنایی، کلید و پریز و همچنین تلفن ساختمان و سایر موارد بسته به نوع ساختمان را مشخص می کند.

۱-۲- پلان مکانیک: پلان مکانیک نیز توسط مهندسین تأسیسات مکانیک طراحی شده و مواردی چون سیستم آب رسانی، دفع فاضلاب، سیستم گرمایش و سرمایش را در پروژه مشخص می سازد.

مراحل طراحی پلان ساختمان

طراحی پلان های ساختمان های مختلف بر اساس ضوابطی که شهرداری مشخص می کند باید صورت پذیرد. مراحل طراحی پلان ساختمان های مختلف بر اساس ضوابط شهرداری به صورت زیر می باشد:

جایگذاری تعداد پارکینگ مورد نیاز: یکی از اساسی ترین مواردی که در طراحی پلان باید در نظر داشت تأمین پارکینگ مورد نیاز برای ساختمان می باشد. معماران باید با توجه به ضوابط شهرداری، بر اساس واحد های هر ساختمان، تعداد پارکینگ مورد نیاز تأمین کرده و بر این مبنا به جای گذاری پله ها و آسانسور بپردازند.

جای گذاری صحیح پله ها و آسانسور: اولین و در واقع یکی از مهم ترین مراحلی که طراحان در طراحی پلان ساختمان باید بدان توجه داشته باشند تصمیم درستی درباره جای گذاری صحیح پله ها و آسانسور بگیرند. در تعیین موقعیت قرار گیری راه پله و آسانسور، در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل عرض و شکل زمین، تعداد پارکینگ ها، و همچنین واحدهای ساختمانی ضروری می باشد.

ستون گذاری: در این مرحله طراحان باید با توجه به موقعیت قرارگیری ماشین ها در پارکینگ، محل قرارگیری پله ها و آسانسور جای گذاری کنند. به زبانی دیگر می توانیم بگوییم که مرحله ستون گذاری به طور همزمان با مرحله جایگذاری پله ها و راه پله ها صورت می گیرد.

تفکیک بخش های خصوصی و مشاعات ساختمان: این مرحله بعد از مشخص شدن قرارگیری راه پله ها و آسانسور و همچنین ستون گذاری صورت می گیرد.

جانمایی فضاهای مختلف ساختمان: جانمایی فضاها در ساختمان های مختلف اعم از مسکونی، اداری و تجاری براساس ضوابط و استانداردهای موجود و همچنین در خواست های کارفرمایان صورت می گیرد. طراحان با مشخص کردن ابعاد فضاهای مورد نیاز و بررسی موقعیت آن ها و نسبت قرارگیری آن ها به یکدیگر به جانمایی فضاهای مختلف می پردازند.

مبله کردن پلان:  این مرحله جزو آخرین مرحله از طراحی پلان ساختمان هایی با کاربری های مختلف می باشد. طراحان بعد از جای گذاری بخش های مختلف هر واحد اعم از مسکونی یا اداری به چیدمان و قرارگیری مبلمان می پردازند.

جایگذاری ورودی اصلی واحد ساختمان و فضای آشپزخانه(ساختمان هایی با کاربری مسکونی): یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی پلان ساختمان های مسکونی مشخص کردن فضای آشپزخانه می باشد. در جایگذاری آشپزخانه باید مواردی چون نورگیری و تهویه مناسب را در نظر داشته باشید. تا حد امکان بهتر است که این بخش به تراس راه داشته باشد و با سایر بخش های عمومی خانه در ارتباط باشد.

جایگذاری بخش های خصوصی مانند اتاق های خواب و سرویس بهداشتی(ساختمان مسکونی) : با توجه به این که اتاق  ها و سرویس بهداشتی و حمام از بخش های خصوصی خانه به حساب می آیند در جوار هم قرار گیرند و بهتر است که درب آن ها از سایر بخش های ساختمان به سادگی دیده نشود.

نمونه پلان فضاهای مختلف

در ادامه قصد داریم تا نمونه پلان فضاهای مختلف را برای کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم:

_ پلان فروشگاه

_ پلان اداری

_ پلان رستوران

_ پلان مطب

_ پلان کافی شاپ

_ پلان داروخانه

_ پلان واحد آپارتمان مسکونی

_ پلان ویلا

پلان فروشگاه

یک فروشگاه با طراحی پلان مناسب و حساب شده می تواند مشتریان به ترغیب به کشف محصول کرده و تجربه ای خارق العاده برای آن ها ایجاد کرده و در نتیجه به فروش بیش تر منجر شود.

شما به عنوان طراح می خواهید بهترین فضای فروشگاهی را طراحی کنید، به طوری که مشتری از لحظه ورود به فروشگاه بهترین خرید را تجربه کند. شما می خواهید تا حد ممکن ترافیک موجود در فضا را محدود کنید تا افراد بتوانند بدون هیچ مشکلی تمامی موجودی فروشگاه را ببینند و بعد از آن به مستقیما به سمت صندوق هدایت شوند. همچنین چیدمان باید فضای زیادی را برای خرید فراهم آورند تا افراد بتوانند بدون هیچ گونه دردسری در کنار سایرین خرید کنند. طراحی پلان فروشگاه تحت تأثیر چهار عامل اصلی می باشد که به شرح زیر است:

_ اندازه و پیکربندی فضا

_ نوع محصول و خدماتی که ارائه داده می شود

_ حجم و ارزش کاهای موجود در فروشگاه

_ موقعیت قرارگیری فروشگاه در ساختمان

انواع پلان های فروشگاهی

پلان Straight

این نوع پلان بهترین گزینه برای انواع فروشگاه ها می باشد. این نوع پلان قفسه هایی را به صورت مستقیم در فضا قرار داده و راهرو هایی را ایجاد می کند تا مشتریان به سادگی در میان محصولات حرکت کنند. این نوع پلان از عملکرد بیش تر از زیبایی بهره می برد. این نوع پلان یکی از مقرون به صرفه ترین نوع پلان های فروشگاهی است و بیش تر برای فروشگاه هایی که از قفسه بندی برای معرفی محصولات خود استفاده می کنند، مناسب است.

پلان Loop  یا Racetrack

در این گونه طراحی پلان، محصولات به گونه ای چیده می شوند که مشتریان به سادگی بتوانند در اطراف آن ها حرکت داشته باشند. این نوع پلان برای فروشگاه های کوچک مناسب است. به عنوان مثال شما می توانید محصولات را در مرکز قرار داده و اطراف آن را برای حرکت مشتریان باز قرار دهید.

پلان Angular

در این نوع پلان از منحنی ها و زوایای مختلفی استفاده می شود تا یک چیدمان پیچیده ای را به نمایش بگذارد. از این نوع پلان برای جلب توجه محصولات فردی استفاده می شود. اگر فروشگاه شما محصولات کم اما منحصر به فردی را ارائه می دهد، این نوع پلان را انتخاب کنید.

پلان هندسی

این نوع پلان برای فروشگاه های پوشاک و لباس مناسب می باشد. در این نوع پلان از انواع قفسه ها و سایر لوازم جانبی برای چیدمان استفاده می کنند و از لحاظ اقتصادی نیز این نوع پلان مقرون به صرفه می باشد.

پلان Mixed

این نوع پلان ترکیبی از انواع پلان های ذکر شده می باشد که به آن پلان آزاد نیز می گویند و برای ایجاد کارآمدترین فروشگاه از آن استفاده می شود. در این نوع پلان شما محدود به هیچ الگوی خاصی نیستید و مشتریان می توانند در در طرف به اجناس دسترسی یابند.

نمونه پلان فروشگاهی:

این یک نمونه پلان فروشگاه عینک فروشی را به نمایش می گذارد. ایده اصلی در طراحی پلان پروژه ایجاد طرحی هماهنگ با فضای ناهموار و زاویه دار موجود، استفاده از مبلمان متناسب با اندازه عینک ها و همچین ایجاد ریتم در فضا می باشد. این طرح نه تنها کانسپتی مدرن را به نمایش می گذارند، بلکه حرکت افراد را آسان می سازد. به طورکلی مبلمان یک طرح شطرنجی ایجاد کرده و که در ترکیب با نور طبیعی که از پنجره ها به فضای داخلی می تابد، این امکان را برای افراد ایجاد می کند که از بیرون به سادگی فضای داخل را نیز مشاهده کنند. امکان حرکت سیال و متنوع در اطراف دو کانتر/ واحد ذخیره سازی به صورت موازی و در مجاورت با پنجره و منطقه نمایش محصولات ایجاد می شود.

این پروژه یادآور مکان های متروکه ای بود که دیوار هایش از بین رفته و کف سالن بر اثر نشت آب مرطوب شده و همچنین نوری ضعیف از سوراخی از سقف به فضای داخلی اش می تابد. دیوارها فضا را تقسیم کرده و مشتریان را به به گردش در فضای داخلی فروشگاه دعوت می کنند و همچنین به طور همزمان فضاهای مختلفی را ایجاد می کنند. طراحان در این پروژه از لوله های فلزی برای نمایش محصولات استفاده کرده است. به علاوه از سکوهای مکعب شکلی برای نمایش سایر محصولات مانند کیف، کفش و سایر اکسسوری ها استفاده کرده است. بدین صورت افراد می توانند در ابتدا از دیدن اطراف شروع کرده و در نهایت به محصولات ارائه در مرکز سالن برسند.

پلان اداری

طراحی پلان های اداری یکی مفید ترین و مهم ترین ابزارهایی هستند که در طراحی فضاهای اداری اهمیت دارند و به طور مستقیم بر عملکرد کارمندان تأثیر دارد. خواه فضای اداره شما بزرگ باشد یا کوچک، با طراحی پلان می توانید جایگاه هر چیز را به وضوح مشاهده کنید. پلان های اداری انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

پلان اداری Traditional

این نوع پلان اداری دارای اتاق هایی با پلان بسته و فضایی گسترده برای منطقه پذیرش هستند.

پلان Cubical

این پلان از انواع پلان باز برای فضاهای اداری است که در آن از انواع پارتیشن ها برای ایجاد فضاهای مختلف کاری استفاده می شود و فضایی شبیه به مکعب را ایجاد می کنند. در این نوع پلان فضاهای کاری افزایش می یابد و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشند. در این نوع پلان ها معمولا برای جلسات و یا دفتر مدیران از فضاهای محصور استفاده می کنند.

پلان باز

پلان های باز دفاتر اداری معمولا تمامی دیوارها را حذف کرده و مناطق مختلف کاری با استفاده از مبلمان و سایر اجزا از هم دیگر جدا می شوند. این نوع پلان ها امروزه به سبب ایجاد فضای انعطاف پذیر طرفداران زیادی را دارد.

پلان ترکیبی

این نوع پلان یکی از جدید ترین انواع طراحی پلان ها برای فضای اداری می باشد. این نوع پلان انواع پلان هایی را که در بالا ذکر شد بر اساس نیازهای اداره به کار می رود.

پلان Co-working

این نوع پلان یکی از خلاقانه ترین و نوآورانه ترین انواع پلان های اداری است که امروزه رواج زیادی دارد. طیف وسیعی از مکانهای کاری را از مناطق سالن باز تا دفاتر خصوصی و اتاقهای جلسات ارائه می دهد.

نمونه پلان اداری:

همانطور که در پلان این پروژه دیده می شود، طراح برای افزایش روحیه کار گروهی از طراحی با پلان باز استفاده کرده است. در طراحی این فضای اداری طراحان از الگوی آزمایشگاهی کارخانه این شرکت الهام گرفته اند. آن ها برای جدا ساختن فضاهای مختلف کاری از پارتیشن های شیشه ای استفاده کرده اند. بدین صورت توانسته اند تا تمامی فضاها را از نور طبیعی خورشید در طول روز بهره مند سازند و فضایی سیال و یکپارچه ایجاد کنند.

در این پروژه با توجه به محدود بودن فضا طراحان تصمیم بر طراحی فضایی با عملکرد بالا را داشتند. فضا در این پلان به دوب خش تقسیم شده است. فضای موجود در نیمه شمالی به مدیریت و فضای کوچک مجاور پاسیو برای استراحت کارمندان در نظر گرفته شد. در بخش جنوبی پروژه نیز فضاهایی چون سرویس بهداشتی، انبار و آتلیه قرار داده شد. همچنین طراحان از تیغه موجود در میانه این فضا برای ایجاد آشپزخانه خطی و همچنین فضایی برای مطالعه استفاده کردند که کارمندان به طور مستقیم دسترسی کامل به این فضا را داشتند. انتهای آتلیه قسمتی برای نگهداری وسایل و نشستن کارمندان در نظر گرفته شده است.

پلان رستوران

در طراحی پلان رستوران جایگذاری لوازم جانبی مانند فر، سینک ظرف شویی، گرم کن ها وسایر تأسیسات الکتریکی مشخص می شود. یک پلان مناسب برای رستوران باید موارد زیر را در بر بگیرد:

دیوارها و راهرو ها- کابینت ها و فضای ذخیره سازی- سالن استراحت- پنجره ها- جایگذاری یخچال، اجاق گاز، گرمکن و غیره.- فضای اصلی رستوران

همچنین یک پلان خوب رستوران باید بهره وری و سیالیت در فضا را افزایش دهد.

پلان مطب

طراحی پلان مطب های پزشکی بیش از آن چه فکر می کنید، نیاز به توجه، برنامه ریزی دارد. پلان یک کلینیک و یا مطب پزشکی باید عملکرد و خدماتی که برای بیماران ارائه می دهد را پشتیبانی کند.

چیزهایی را در طراحی پلان مطب پزشکی باید در نظر داشته باشیم:

تخصص پزشکی- میزان بیماران مراجعه کننده- خدماتی که در مطب ارائه داده می شود- چه تعداد اتاق مورد نیاز است-

پلان مطب های پزشکی معمولا به صورت مستطیل طراحی می شوند و فضاهایی چون سالن انتظار، اتاق پزشک و خروجی را در بر می گیرد.

نمونه طراحی پلان مطب

این پروژه به بخش های مختلفی از قبیل اتاق تست ورزش، مشاوره خصوصی، بخش های خدماتی و در نتیجه سالن پذیرش و انتظار تقسیم بندی می شوند. جهت تبدیل این فضا به محیطی منعطف و قابل تعامل، سیرکولاسیون فضا به صورت منحنی می باشد.

پلان کافی شاپ

در طراحی پلان کافی شاپ فاکتورهای زیادی را باید در نظر داشته باشید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

ابعاد و متراژ: ابعاد و متراژ فضای مورد نظر از مواردی است که طراحی پلان را تحت تأثیر قرار می دهد. هرچه فضا بزرگ تر باشد شما به عنوان طراح آسان تر می توانید برای جای گذاری بخش های مختلف تصمیم بگیرید.

چیدمان مبلمان: برای چیدمان مبلمان باید موقعیت پنجره ها، تعداد میزها و صندلی ها و همچنین حریم خصوصی برای افراد را در نظر داشته باشید.

نورپردازی: از نورپردازی در طراحی پلان کافی شاپ غافل نشوید. نورپردازی می تواند حتی بیش تر از نحوه چیدمان مبلمان در این فضا برای جذب مشتری تأثیر داشته باشد. به طوری که تحقیقات نشان داده است، نورپردازی خوب می تواند افراد را به ماندن در فضا ترغیب کند.

کانتر بار: این بخش به عنوان نقطه کانونی یک کافی شاپ می باشد. باید در منطقه ای قرار بگیرد که تمامی افراد به راحتی دسترسی به آن را داشته باشند.

آشپزخانه: موقعیت قرارگیری آشپزخانه باید به گونه ای باشد که کارکنان به سادگی برای ارائه خدمات بتوانند رفت و آمد داشته باشند.

نمونه طراحی پلان کافی شاپ:

طراحان در طراحی این پروژه برای افزایش فضای نشستن یک نیم طبقه به این مجموعه افزودند. این فضاها در غالب الگوهای مختلف از جنس داربست ایجاد شدند. در طبقه اول این کافه تعاملات اجتماعی مشتریان با هم و با کارمندان صورت می گیرد و طبقه بالا به ملاقات های خصوصی تر اختصاص یافت. بنابراین طراح برای طبقه اول از میزهایی با ظرفیت بالا استفاده کرده و در طبقه بالا میزهای کوچکی را با توجه به نوع کاربری اش انتخاب کرده است.

پروژه به پنج بخش شامل فست فود، کافه، آشپزخانه، سرویس و راهروی ارتباطی تقسیم بندی شد.  از لحاظ بصری تمامی بخش ها، بجز سرویس بهداشتی، به یکدیگر پیوسته هستند. هدف طراحی ایجاد فضایی آرام و گرم برای سرو غذا و نوشیدنی است. این فضا براساس نیازهای مشتری سازماندهی شده است، بنابراین فضای سالن به وسیله مسیر ورودی تا کانتر به دو بخش تقسیم شد. یکی به عنوان یک کافه و دیگری به عنوان فست فود. برای فیلتر کردن مسیر تردد از فضای مکث، دو طرف مسیر با گلدان های چوبی جدا شد. بعلاوه جهت تاکید بر مسیر ورودی تا پیشخوان، ۲۰۰۰ قطعه چوب چهار تراش از سقف آویزان شد.

پلان داروخانه

در این پروژه طراحان فضا را به دوبخش افقی و عمودی تقسیم کردند: فضای خدماتی و فضای فروشگاهی. به این صورت که فضای نسخه پیچی، آبدارخانه و سرویس بهداشتی در طبقه همکف و بخش خدمات، اتاق پزشک و انبار محصولات خاص و یخچال در طبقه بالا قرار بگیرد.

پلان واحد آپارتمان مسکونی

در طراحی پلان این واحد مسکونی ایده اصلی ایجاد ارتباط بین داخل و خارج برای استفاده از حداکثر پتانسیل سایت بود. یک تونل چوبی پلان را به دو بخش جداگانه تقسیم می کند. در نیمه جنوبی که رو به حیاط ساختمان می باشد فضاهای عمومی نشیمن و آشپزخانه ای بزرگ طراحی شده است. در نیمه شمالی خانه فضاهای خصوصی منزل چون اتاق های خواب، سرویس بهداشتی قرار گرفته است. کلوزت مخفی، لاندری و شلف های دکوری در دیوارهای داخل این تونل طراحی شده اند.

در این پروژه یکی از خواسته های کارفرما ایجاد حریم خصوصی بوده است. بنابراین قرار دادن پارتیشن ها، جدا کردن اتاق خواب والدین از اتاق خواب فرزندان، قرارگیری اتاق کار میان اتاق خواب والدین و فرزندان به منظور ایجاد حریم شخصی بصری و صوتی و همچنین جدا سازی بخش های عمومی از بخش های نیمه خصوصی و خصوصی خانه صورت گرفت. به عنوان مثال پارتیشنی که طراحان در راهروی ورودی امتداد داده اند، نمونه ای بارز از جداسازی فضای عمومی از نیمه خصوصی منزل است. همچنین نمونه دیگر  دیگر این جداسازی، قاب شیشه ای است که آشپزخانه و پذیرایی را از هم جدا می کند.

پلان ویلا

در باله شمالی این ویلا فضای خدمات قرار دارد و اتاق خواب مستر در سمت شمال شرقی قرار گرفته است. راهروی اصلی مرکزی و باله جنوبی برای ایجاد یک فضای بزرگ با پلان باز که شامل آشپزخانه، سالن غذاخوری و سالن پذیرایی است، ترکیب شده اند. نمای سفید بیرونی تا فضای داخلی ساختمان امتداد یافته است. دیوارها، مستثنی از هرگونه قفسه بندی یا انبار، ساختار اصلی خانه را در آغوش گرفته و پنهان می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *