انتشار کتاب «ساختمان های پایدار سنتی ایران؛ تحلیل اقلیمی» به زبان انگلیسی؛ در سایت آمازون

 انتشار کتاب «ساختمان های پایدار سنتی ایران؛ تحلیل اقلیمی» به زبان انگلیسی؛ در سایت آمازون

عنوان کتاب:
SUSTAINABLE TRADITIONAL BUILDINGS OF IRAN A CLIMATIC ANALYSIS

مؤلفان: دکتر وحید قبادیان، سمیرا قبادیان
زبان کتاب: انگلیسی
ناشر: فکرنو
تاریخ انتشار: آذر ۱۳۹۸
لینک تهیه کتاب: Amazon.com

مقدمه کتاب:
در کشور پهناور ایران با مناطق اقلیمی متفاوت و شرایط متغیر آب و هوایی در فصول مختلف سال، معماری سنتی ایران راه حل ها و شیوه هایی منطقی و مناسب جهت فراهم نمودن شرایط آسایش انسان ابداع و ارائه نموده است.
در قسمت اعظم فلات مرکزی ایران، در بیش از نیمی از سال قطره ای باران نمی بارد و تهیه و حفظ آب شیرین از معضلات همیشگی مردم این نواحی بوده است. در سواحل دریای خزر با نزدیک به دو متر بارندگی سالیانه و رطوبت نسبی حدود هشتاد درصد در اکثر اوقات سال، فعالیت و تحرک را از انسان سلب می کند. در نواحی کوهستانی، برف و سرمای شدید مخل زندگی در زمستان های طولانی این منطقه است. شمس الدین مقدسی، جغرافی دان و سیاح معروف عرب و مولف کتاب “آحسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم” در قرن چهارم هجری سواحل جنوبی کشور را از لحاظ شدت گرما، دروازه جهنم نامیده است. با این اوصاف، مشاهده می کنیم که معماران سنتی این مرز و بوم به لحاظ تجربه چند هزار ساله، اصول و روش هایی را ابداع نموده اند که بدون استفاده از وسایل مکانیکی، شرایط زیست محیطی ساختمان ها را در مناطق مختلف آب و هوایی به شرایط آسایش انسان تا حد ممکن نزدیک کرده اند.

حتی امروزه نیز با استفاده از مصالح جدید و کلیه امکانات نوین فن آوری، که از نظر اقتصادی پر هزینه و از لحاظ زیست محیطی آلوده کننده می باشند، مشاهده می کنیم که در مواردی آن آسایش و آرامش فراهم نگردیده است. قابل توجه است که در اکثر بازارها و مساجد قدیمی ایران شرایط آسایش انسان بهتر از انواع جدید آن فراهم است.
تا همین سی الی چهل سال قبل بود که بنایان و معماران در مناطق مختلف اقلیمی ایران، جهت اصلی ساختمان را رو به جنوب و یا باد مناسب می ساختند. اهالی پایتخت مانند بسیاری از شهرنشینان و روستائیان در این کشور، در شب های فصل تابستان به لحاظ استفاده از برودت نسبی آسمان شب، بستر بر روی بام پهن می کردند و در آنجا می خوابیدند. در طی بعدازظهرهای گرم این فصل، در زیر زمین استراحت می نمودند. در مقابل ایوان ها و پنجره های رو به جنوب حصیر می انداختند تا آفتاب گرم تابستان به درون خانه نفوذ نکند. عصر هنگام حیاط را آب پاشی می کردند تا رطوبت و برودت محوطه و فضای اطراف آن افزایش یابد.
ولی امروزه طرح های ما به گونه ای است که ساختمان ها در طی تابستان بسیار گرم و حتی گرم تر از محیط اطراف خود می باشد و در زمستان نیز بسیار سرد و از لحاظ آسایش ناراحت کننده است و به کمک تکنولوژی مدرن و تحمل هزینه بسیار و ایجاد آلودگی و اصوات مزاحم، سعی می کنیم شرایط محیطی را به شرایط آسایش نزدیک کنیم. در صورتیکه به هر دلیل این تجهیزات مکانیکی از کار بیفتند، زندگی در چنین ساختمان هایی بسیار مشکل می شود.

از آنجایی که هزینه تاسیسات مکانیکی هر روز گران تر و تامین انرژی مشکل تر و همچنین آلودگی محیطی در اثر استفاده از تکنولوژی مدرن هر روز بیشتر می شود، توجه محققان، پژوهشگران و مهندسان در کشورهای پیشرفته به سمت انرژی های لایزال و بدون آلودگی مانند انرژی خورشیدی، باد، آّب و استفاده از شرایط اقلیمی به منظور تنظیم شرایط محیطی جلب شده است و هر روز در این زمینه ابداع و راهکار جدیدی ارائه و مورد استفاده قرار می گیرد.
کشور ما اگرچه دارای منابع غنی زیرزمینی است و انرژی فسیلی و بالاخص نفت در ایران به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، ولی این منابع پایان پذیر هستند و بنا به نظر کارشناسان، اگر استخراج نفت به همین میزان فعلی باشد، تا چند دهه آینده، ایران دیگر قادر به صادر نمودن نفت نخواهد بود.
البته بازگشت به شیوه های ساختمانی گذشته میسر نیست و مسلما نحوه زندگی گذشتگان جوابگوی شرایط زندگی امروز ما نخواهد بود. ولی همچنان که در سایر کشورها مطالعات وسیعی در مورد روش های طراحی اقلیمی صورت می گیرد، در کشور ما نیز با توجه به پیشینه طولانی و گسترده، تحقیق و تفحص در این زمینه لازم و ضروری به نظر می رسد. همواره بیان شده که در تجربه، منطق نهفته است و در بسیاری از اصول طراحی و روش های اجرایی پیشینیان ما استفاده بهینه و منطقی از اقلیم قابل مشاهده است. البته باید عنوان شود که یادگیری و آموزش از معماری سنتی در تقلید از شکل های گذشته نیست، بلکه باید منطق طرح ها و شکل های سنتی را آموخت و به کار بست.

جهت جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی های فسیلی و آلوده شدن بیشتر هوای شهرها، از بین رفتن فضای سبز و طبیعی و کاهش ضایعات جسمی و روحی در ارتباط با بکارگیری بیش از حد تکنولوژی، بهتر است مجددا در جهت استفاده از عوامل اقلیمی و برقرار نمودن ارتباط گسسته بین انسان و طبیعت تلاش شود و فقط در مواقعی که تمهیدات اقلیمی به تنهایی پاسخگوی نیازهای آسایشی نیست، از تکنولوژی مدرن استفاده شود.

کتاب حاضر در سه بخش تدوین شده و شامل چهارده فصل است.
در بخش اول، اقلیم و تقسیم بندی معماری اقلیمی ایران، مقدمتا عوامل اقلیمی و خصوصیات هر یک از این عوامل توضیح داده شده. سپس تقسیم بندی و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف ایران مورد بررسی قرار گرفته. در رابطه با هر منطقه، خصوصیات اقلیمی، بافت شهری، فرم بنا، ابنیه مسکونی و نوع مصالح بحث شده است.
در بخش دوم، گونه های ساختمانی و اقلیم، پیشینه تاریخی ساختمان های مختلفی مانند ابنیه تجاری، مذهبی، آموزشی و خدماتی عنوان شده و تمهیدات اقلیمی به عمل آمده در هر یک از این ساختمان ها در اقلیم های متفاوت ذکر شده است. به این ترتیب هر معمار و یا طراحی که تصمیم به طراحی هر یک از بناهای فوق در مناطق مختلف ایران دارد، می تواند با خواندن فصل مربوطه، با تاریخچه و روش های طراحی و اجرایی و همچنین اصول اقلیمی به کار رفته در آن نوع بنا آشنا شود.

در بخش ضمائم که آخرین بخش کتاب است، دوره های حکومتی ایران، واژه نامه فارسی، منابع و در مورد نویسندگان آمده است.
هدف از تالیف این کتاب آن است که تجربیات گذشته در طرح و اجرای ساختمان ها در اقلیم های مختلف ایران بحث و تحلیل شود. هدف ثانوی، تبیین و پیشنهاد ایده ها و روش هایی از معماری گذشته است که در معماری اقلیمی و معماری پایدار معاصر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در انتها باید امیدوار بود که معماری تاریخی ایران، به عنوان بخشی از چراغ راه توسعه پایدار و معماری پایدار در آینده باشد.
وحید و سمیرا قبادیان

♦ فهرســت مطالـــب کتـــاب:
پیشگفتار
فهرست مطالب
مقدمه مولف

• بخش اول: مناطق اقلیمی ایران، بافت شهری، فرم بنا و مصالح ساختمانی

فصل اول: عوامل اقلیمی
۱-۱- عرض جغرافیایی
۱-۲- ارتفاع از سطح دریا
۱-۳- دوری و نزدیکی به دریا
فصل دوم: تقسیم ‏بندى اقلیمى ایران‏
۱- کرانه جنوبى دریاى خزر
۲- دشت هاى فلات
۳- مناطق کوهستانى و مرتفع فلات‏
۴- ‏کرانه شمالى خلیج فارس و دریاى عمان‏
فصل سوم: کرانه جنوبى دریاى خزر
۱- شرایط اقلیمی
۲- بافت شهری
۳- شکل بنا
۴- نوع مصالح
۵- گونه بندی خانه های سنتی و نوع مصالح
فصل چهارم: دشت هاى فلات
۱- شرایط اقلیمی
۲- بافت شهری
۳- شکل خانه
۱-۳- خانه های چهارفصل
۲-۳- بادگیر
۳-۳- طاق و گنبد
۴- نوع مصالح
۵- نمونه موردی: خانه بروجردی ها
فصل پنجم: مناطق کوهستانى و مرتفع فلات‏
۱- شرایط اقلیمی
۲- بافت شهری
۳- شکل بنا
۴- نوع مصالح
۵- روستای ماسوله
۶- روستای کندوان
۷- روستای میمند
فصل ششم: ‏کرانه شمالى خلیج فارس و دریاى عمان‏
۱- شرایط اقلیمی
۲- بافت شهری
۳- شکل بنا
۴- نوع مصالح
۵- مناطق شمالی جلگه خوزستان، گرم و نیمه مرطوب

• بخش دوم گونه های ساختمانی و اقلیم

فصل هفتم: ساختمان های تجارى‏
۱- بازار
۲- شکل بازار در اقلیم های مختلف ایران
۱-۲- بازار در کرانه جنوبی دریای خزر
۲-۲- بازار در فلات مرکزی
۳-۲- بازار در مناطق کوهستانی و مرتفع فلات
۴-۲- بازار درکرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان
۳- کاروانسرا، سرا، تیم و تیمچه
فصل هشتم: ساختمان های مذهبى‏
۱- مسجد
۲- شکل مسجد در اقلیم های مختلف ایران
۱-۲- مسجد در کرانه جنوبی دریای خزر
۲-۲- مسجد در دشت های فلات
۳-۲- مسجد در مناطق کوهستانی و مرتفع
۴-۲- مسجد در سواحل جنوبی کشور
۳- مدرسه
۴- شکل مدرسه در اقلیم های مختلف ایران
۱-۴- مدرسه در سواحل جنوبی دریای خزر
۲-۴- مدرسه در دشت های فلات
۳-۴- مدرسه در مناطق کوهستانی و مرتفع
۴-۴- مدرسه در سواحل جنوبی کشور
فصل نهم: حمام‏
۱- ویژگی های حرارتی و رطوبتی داخل حمام
۲- حرارت
۳- آب
۴- روشنایی
۵- تهویه
۶- مصالح و تزئینات
۷- آداب و رسوم
فصل دهم: آب انبار
۱- آب انبار در اقلیم های مختلف
۲- آب انبار
۱- آب
۲- تهویه
۳- گونه ساختمانی و نوع مصالح
۳- برکه
۱- آب
۲- گونه ساختمانی و نوع مصالح
فصل یازدهم: یخچال‏
۱- نحوه تهیه یخ
۲- نحوه حفظ یخ
۱-۲- یخچال گنبدی
۲-۲- یخچال طاقی
۳-۲- یخچال بدون طاق
فصل دوازدهم: کاروانسرا
۱- شکل کاروانسرا در اقلیم های مختلف ایران
۱-۱- کاروانسرا در سواحل دریای خزر
۲-۱- کاروانسرا در دشت های فلات
۳-۱- کاروانسرا در مناطق کوهستانی و مرتفع فلات
۴-۱- کاروانسرا در کرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان
۲- کاروانسرای درون شهری
۳- چاپارخانه
فصل سیزدهم: پل‏
۱- عملکرد پل
۲- شکل پل در مناطق مختلف اقلیمی ایران
۱-۲- پل در سواحل دریای خزر
۲-۲- پل در فلات مرکزی
۳-۲- پل در نواحی کوهستانی
۲-۴- پل در سواحل جنوبی کشور
۳- عملکرد بند
فصل چهاردهم: معماری پایدار سنتی و معاصر

پیوست ها:
دوره های حکومتی در ایران
واژه نامه لغات به فارسی
فهرست منابع
در مورد نگارندان


منبع خبر: MemarNews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *