انتشار کتاب «بنیامین برای معماران»؛ از مجموعه کتابهای “اندیشمندان برای معماران”

انتشار کتاب «بنیامین برای معماران»؛ از مجموعه کتابهای “اندیشمندان برای معماران”

• جلد ۸؛ کتاب «بنیامین برای معماران»:
نویسنده: برایان الیوت
مترجم: احسان حنیف
ناشر: انتشارات کتاب فکرنو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
تعدا صفحات: ۱۹۲
قیمت: ۳۵/۰۰۰ تومان

بنیامین برای معماران:
حال که ربع قرن از انتشار «پروژهٔ پاساژها» گذشته، می‌توان دید که چگونه والتر بنیامین در همهٔ شاخه‌های مطالعات انتقادی به منبعی مهم بدل شده است. بنیامین ترکیبی منحصربه‌فرد و شورانگیز را از زیبایی‌شناسی، مطالعات سیاسی و فلسفه خلق کرد. این شماره از مجموعهٔ «اندیشمندان برای معماران» به ارزیابی فحوای نوشته‌های بنیامین در ارتباط با حوزهٔ نظری و عملی معماری می‌پردازد.

این کتاب نخست به‌واسطهٔ نوشته‌های بنیامین به مطالعهٔ ترکیب درهم گره‌خوردهٔ زندگی بنیامین و کارش در ارتباط با شهرهای اروپایی می‌پردازد. پس از آن خدمات بنیامین به حوزهٔ نقد فرهنگی و ارتباط تفکر او با آثار ماکس ارنست، آدولف لوس، لوکوربوزیه و زیگفرید گیدیون را ارزیابی می‌کند. نهایتاً نیز کار بنیامین را در چارچوب تغییرات متأخر معماری و شهرسازی به بحث می‌گذارد.

در اینجا سعی داریم مختصری منسجم را از آن دسته نوشته‌های والتر بنیامین ارائه دهیم که با توجه به شخصیت‌های دنیای هنر و معماری مدرن به کار معماران ارتباط پیدا می‌کنند. همچنین تلاش داریم جایگاه کار انتقادی بنیامین را در درون متن معماری و شهرسازی معاصر نیز مشخص کنیم.

برایان الیوت در حال حاضر در دانشگاه‌های اورگان استیت و پورتلند استیت به تدریس فلسفه مشغول است. کتاب اخیر او با عنوان «ساخت اجتماع» (Rowman and Littlefield, 2010) اکتشافی است بر سه نظریهٔ معاصر در مورد اجتماع در چارچوب رویکردهای اثرگذار حال حاضر حوزهٔ توسعه‌های شهری در جوامع مبتنی بر لیبرال دموکراسی.

مقدمه کتاب:
یک معمار یا دانشجوی معماری چرا باید به کار متفکر یهودی آلمانی، والتر بنیامین، علاقه‌مند باشد؟ آثار منتشرهٔ بنیامین (عمدتاً در حوزهٔ نقد ادبی) تا زمان مرگ تراژیکش در سال ۱۹۴۰، تنها در معدودی از حلقه‌های روشنفکری اروپا شناخته شده بودند. او برخلاف متفکر هم‌عصرش، مارتین هایدگر ، هیچ مطالعهٔ فلسفی پیشگامانه‌ای از خود ارائه نداد که در حوزهٔ دانشگاهی و فرادانشگاهی طنین‌انداز شود. در روزهای نخست فعالیت گروه نظریهٔ انتقادی مکتب فرانکفورت  در دههٔ ۱۹۲۰ فعالیتی نداشت و در حقیقت حتی در میانه‌روانه‌ترین جاه‌طلبی‌اش برای رسیدن به کرسی استادی دانشگاه هم شکست خورد. حتی بدتر از این‌ها، بنیامین یک‌ونیم دههٔ پایانی زندگی خود را وقف (بسیاری از دوستانش در آن زمان به‌جای این تعبیر از تعبیر «هدر دادن» استفاده می‌کردند) پروژه‌ای معطوف به پاریس قرن نوزدهم کرد که هیچ محدودیت مادی نداشته و هیچ هدف نظری مشخصی را دنبال نمی‌کرد.

بااین‌حال بی‌شک بنیامین یکی از تأثیرگذارترین متفکران قرن بیستم به‌خصوص در حوزهٔ مطالعات شهر و معماری بوده است. تفکر بنیامین برای معماران و دانشجویان معماری چند چیز مهم می‌تواند داشته باشد: تعمقاتی عمیق و برجسته در خصوص مدرنیته و مدرنیسم؛ تحلیل‌هایی دقیق از تأثیر اجتماعی و سیاسی محیط ساخته‌شده؛ توجه به معماری به عنوان منبع و میانجی مهم در امر تلاقی خاطرات فرهنگی فردی و اشتراکی؛ تعریف محیط ساخته‌شده به عنوان ماهیتی که در طبیعتش بار سیاسی و تاریخی دارد. ورای همهٔ این‌ها تفکر بنیامین مسئلهٔ «عدالت بینانسلی و مسئولیت را در معماری» برمی‌انگیزاند. با توجه به گفتگوهای فراوانی که حول رویکردهای مختلف مسئلهٔ پایداری در حوزهٔ معماری شکل گرفته، باید گفت دغدغهٔ بنیامین در خصوص عدالت بینانسلی کاملاً به مسائل زمان ما مربوط می‌شود.

• فهرسـت مطالـب کتـاب:
بنیامین برای معماران
پیشگفتار ویراستار مجموعه
مقدمه

فصل اول: کلانشهرگرایی و روش
تصاویر سال‌های کودکی
برلین
ناپل
مسکو
مونتاژ معمارانه

فصل دوم: رادیکالیسم و انقلاب
بنیامین و سورئالیسم
پروژهٔ پاساژها و معماری مدرن
دیالکتیک تکنولوژی و طبیعت
واکنش‌های متجددانه و مرتجعانه به تکنولوژی مدرن
مدرنیسم معمارانه و سیاست‌های فرم

فصل سوم: مدرنیسم و خاطره
مدرنیته و مدرنیسم
فضای داخلی خانگی به‌مثابه مأمنی اجتماعی
نفرین‌زدایی از فضاهای داخلی نفرین‌شده
از مسکن فردی به خانهٔ جمعی

فصل چهارم: آرمانشهرگرایی و کارایی
سیاست‌های آرمانشهر
بعد آرمانشهرگرایانهٔ پاساژهای پاریس
آرمانشهر و تصویر دیالکتیک
معماری و آرمانشهر

فصل پنجم: مشارکت و سیاست
سیاست‌های مشارکت
مدرنیسم معمارانه و مشارکت
موقعیت‌گرایان بین‌المللی و شهرسازی مبتنی بر بازی
یک معماری پاد-یادمانی مبتنی بر خاطره

فصل ششم: در یادبود بنیامین

 

 

 

منبع خبر: www.MemarNews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *